[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 11. 2024   Meniny má Milan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do Ríma si vás nesieme vo svojom srdci, vraví výkonný sekretár KBS
P:3, 31. 05. 2024 11:55, DOM



Zľava - výkonný sekretár KBS Ivan Ružička a rektor Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme Pavol Zvara.

Foto: Archív Ivana Ružičku


Rím 31. mája (TK KBS) Vo Večnom meste vrcholia prípravy návštevy slovenských biskupov Ad limina apostolorum (2. – 8. júna 2024). „Do Ríma si vás nesieme vo svojom srdci,“ vraví v rozhovore pre TK KBS Ivan Ružička, výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska, ktorý do Ríma vycestoval skôr, aby doladil posledné prípravy návštevy.

„Ad limina apostolorum je putovanie k prahu apoštolov katolíckych biskupov Slovenska. Ido epicentra Cirkvi – do Ríma. Konkrétne k Najvyššiemu pastierovi pápežovi Františkovi, na jednotlivé dikastériá Rímskej kúrie a k hrobom oboch apoštolských kniežat sv. Petra a Pavla. Táto služobná pastoračná cesta rímskokatolíckych biskupov a gréckokatolíckych eparchiálnych biskupov sa koná zvlášť prostredníctvom liturgických slávení, pracovných a osobných stretnutí. Je rovnako vhodnou príležitosťou navštíviť v Ríme významné slovenské inštitúcie – osobitne Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda a stretnúť sa so slovenskou komunitou kňazov, rehoľných sestier a veriacich, ktorí žijú a pracujú vo Vatikáne a v Ríme,“ vysvetľuje Ružička.

Návšteva Ad limina apostolorum je vo všeobecnosti vyjadrením starobylej tradície, podľa ktorej biskupi celého sveta vyjadrujú a posilňujú zväzok jednoty, puto lásky a znak pokoja medzi sebou a s rímskym veľkňazom. Už apoštol Pavol si pokladal za povinnosť navštíviť apoštola Petra, aby vo svojom apoštolskom účinkovaní konal v jednote so zástupcom Ježiša Krista. Vo svojom Liste Galaťanom píše:

„Po troch rokoch som išiel do Jeruzalema, aby som videl Kéfasa, a zostal som uňho pätnásť dní (Gal 1, 18)... a predložil som im evanjelium, ktoré hlásam medzi pohanmi, ... či nebežím alebo či som nebežal nadarmo“ (Gal 2, 2). Cirkev tak už od svojich počiatkov chápala, že ako jestvuje postupnosť v úrade biskupov, zhodne jestvuje úrad jednoty, odovzdaný Petrovi, ktorý prináleží k základnej a trvalej štruktúre Kristovej Cirkvi. A táto spätosť sa viaže na miesto jeho umučenia. Obdobne putovali naši slovanskí vierozvestovia sv. Cyril a Metod do Ríma a niesli so sebou relikvie pápeža sv. Klimenta I.

„Preto keď v určenom čase prichádzajú biskupi do Ríma so správou o stave svoje diecézy, nenapĺňajú iba právno-administratívnu povinnosť, ale osobitne tým zachovávajú hlboký duchovný zmysel jednoty viery a lásky k celému Kristovmu tajomnému telu (porov. LG 23). Návšteva biskupov u biskupa univerzálnej Cirkvi nie je teda iba spoločným osobným stretnutím, ale je aj stretnutím veriacich jeho diecézy a v širšom zmysle i celého spoločenstva, ktoré ako pastier reprezentuje, zhromažďuje a ktorému slúži. Veď každý jeden zo slovenských biskupov takisto do Ríma nesie a prináša vo svojom srdci a mysli úmysly a osoby jemu zverených kňazov a veriacich. V osobe biskupa tak k rímskemu biskupovi duchovne putujú jednotlivé diecézy a eparchie celej Slovenskej republiky,“ pokračuje ďalej Ružička.

Návšteva biskupov Ad limina apostolorum je podľa slov výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska „najvyšším momentom úprimných vzťahov biskupov našich miestnych cirkví s rímskym biskupom a s jeho najbližšími spolupracovníkmi v Rímskej kúrii.“ Zdôraznil, že je zároveň „výnimočnou príležitosťou otvorenej a vzájomnej výmeny, ktorá podporuje spoločenstvo a skutočný výkon apoštolskej kolegiality a všeobecnej synodality Cirkvi.“ K predpísaným liturgickým úkonom patrí slávenie svätých omší a liturgií v jednotlivých pápežských bazilikách, modlitby pri hroboch apoštolov a spoločné modlitbové pobožnosti. „Zaiste sa tiež spontánne pridá spomienka na našich vierozvestov sv. Cyrila a Metoda. A v tomto Roku modlitby i nedožitého 100. výročia narodenia slovenských kardinálov Jozefa Tomka a Jána Chryzostoma Korca budeme v Ríme na nich v modlitbách pamätať. Spolu s nimi si budeme vďačne spomínať na všetkých slovenských kňazov a biskupov, ktorí v Ríme každý vo svojej dobe a vo svojom postavení obetavo pracovali pre blaho, slobodu a vzrast Cirkvi na Slovensku,“ dodal Ružička a poprosil slovenských veriacich o modlitby za požehnaný priebeh návštevy.



( TK KBS, ir, ml; pz ) 20240531040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]