Gaza 29. mája (E-kai) Podľa generálneho riaditeľa Katolíckeho latinského patriarchátu v Jeruzaleme Samiho al-Yousefa je rozsah smrti a ničenia od začiatku vojny v Gaze nevídaný a ľudské tragédie sú neúnosné. Podľa riaditeľa patriarchát bude po vojne nielen obnovovať svoje zariadenia, ale plánuje rozšíriť pomoc aj v iných oblastiach, kde je to najviac potrebné. Poukázal pritom na nedávno podpísané memorandum o porozumení medzi patriarchátom a Maltézskym rádom o spoločnej humanitárnej pomoci v Gaze.
Sami al-Yousef uvádza, že štatistiky OSN vykresľujú „veľmi pochmúrny obraz“ situácie v Gaze: 35 500 Palestínčanov bolo zabitých a 80 000 zranených, väčšinou starších ľudí, detí a žien. Tri štvrtiny obyvateľstva (1,7 milióna ľudí) sú vnútorne vysídlené, vrátane 17 000 detí bez sprievodu, pravdepodobne vojnových sirôt. Šesťdesiat percent všetkých obytných budov a 80 percent obchodných zariadení bolo poškodených. Situáciu v zásobovaní označil riaditeľ patriarchátu za katastrofálnu: chýba elektrina, kanalizácia, voda a komunikačné siete, ako aj lieky, zdravotnícky materiál a potraviny. Poskytnutá pomoc nepokrýva ani zlomok potrieb. Situáciu ešte viac sťažilo uzavretie egyptského hraničného priechodu v Rafahu.
Situácia na Západnom brehu okupovanom Izraelom je tiež zložitá. Nezamestnanosť tam dosiahla novú rekordnú úroveň, ktorá sa odhaduje na 45 %. Neexistuje žiadna nádej na zlepšenie situácie, napríklad prostredníctvom návratu cestovného ruchu. Početné izraelské kontrolné stanovištia a „nekontrolované násilie osadníkov“ spôsobili, že súčasné podmienky sú neznesiteľné. Patriarchát sa snaží pomôcť kresťanom v Gaze a na Západnom brehu. Okrem prijímania vnútorne vysídlených osôb v pásme Gazy a zásobovania približne 1 000 ľudí denne pokračuje humanitárna pomoc na Západnom brehu. Podľa patriarchátu programy zahŕňajú potravinové poukážky, podporu na nájomné a komunálne služby, lekársku pomoc, vytváranie pracovných miest a granty na zaplatenie školného na univerzitách.