[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

O 100 dní blahorečia Jána Havlíka, o budúcom blahoslavenom vznikol film
P:3, 22. 05. 2024 13:00, DOMFoto: Print Screen


Bratislava 22. mája (TK KBS) Už o 100 dní sa uskutoční slávnosť blahorečenia Jána Havlíka. Koordinačný tím dnes pri tejto príležitosti oznámil vznik nového dokumentárneho autorského filmu Na ceste k dokonalosti, ktorého inšpiráciou je práve budúci slovenský blahoslavený. Slávnostná premiéra bude v nedeľu 26. mája o 16:00 hod v sále Vincentínum pod Kostolom sv. Vincenta de Paul v Bratislave-Ružinove.

Tvorcom filmu je režisér Branislav Valko so svojou dcérou Barborou Hrabajovou, ktorí film vytvorili vo svojom štúdiu BM RECORDING STUDIO PAJTA. V minulosti vytvorili napríklad aj film o živote katolíckeho kňaza a člena Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, Jána Hutyru, bývalého predstaveného Jána Havlíka v Banskej Bystrici.

Ján Havlík je ďalší svedok z obdobia prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom, ktorého mučeníctvo Cirkev oficiálne uznala. Zomrel ako 37-ročný na následky mučenia. Pápež František vlani v decembri schválil dekrét o mučeníctve Jána Havlíka in odium fidei, teda z nenávisti k viere. Slávnosť blahorečenia sa bude konať 31. augusta 2024 v Šaštíne.

„Film opisuje životné svedectvo a odkaz života Jána Havlíka. Prostredníctvom výpovedí ľudí zo Slovenska, Čiech i zahraničia sme sa snažili zmapovať jeho životné osudy a priblížiť, v čom je jeho príklad vernosti unikátny. Príbeh jeho života sa nás dotkol. Pozývam všetkých, aby sa dotkol aj ich,“ vraví režisér filmu Branislav Valko.

Nový film začali tvoriť v septembri 2023 na požiadanie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Vo filme spomína na Jána Havlíka 28 ľudí. Natáčali ich na Slovensku, v Čechách a v Taliansku. Svedectvo poskytla aj rodná sestra Jána Havlíka – Mária Tokošová. Chýbať nebude ani autentický hlas mamy Jána Havlíka. Sprievodné texty filmu čítajú herec Jozef Šimonovič a Matej Janík. Emócie vo filme dopĺňajú spolu s hudbou aj hrané scény.

Scéna Barbarskej noci sa natáčala v dome bývalej Apoštolskej školy lazaristov v Banskej Bystrici, kde sa pred 74 rokmi tieto udalosti skutočne odohrávali. Vo filme budú použité aj zábery, ktoré autori natočili priamo v uránových baniach v Jáchymove, v Rudej věži smrti a v Pamätníku Vojna pri Příbrame. Hudbu do filmu skomponoval a nahral Branislav Valko.

Vo filme sa nám prihovára aj kardinál Franz Rodé, CM, generálny postulátor Giuseppe Guerra, CM a niektorí členovia historickej komisie procesu blahorečenia Jána Havlíka. Nechýba náš arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, plzenský biskup Mons. Tomáš Holub, či P. Tomaž Mavrič, CM - generálny predstavený Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý žil niekoľko rokov v Banskej Bystrici, v dome, kde sa v roku 1950 počas druhej vlny Barbarskej noci odohralo násilné odvlečenie novicov  do sústreďovacieho tábora .

Film, Jan Havlik, plagát

TK KBS informoval Komunikačný tím prípravy blahorečenia Jána Havlíka( TK KBS, kt, ml; pz ) 20240522028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]