Brno 21. mája (TS ČBK) Po dvadsiatich rokoch sa v dňoch 14. - 16. mája 2024 v Brne uskutočnilo stretnutie zástupcov Federácie katolíckych rodinných združení z celej Európy (FAFCE).
Okrem výmeny skúseností členských krajín bolo zamerané na integrálnu ekológiu ako jednu z hlavných tém volieb do Európskeho parlamentu. Na stretnutí sa zúčastnil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, ktorý je delegátom Rady pre rodinu pri ČBK, a celebroval záverečnú svätú omšu.
Na plenárnom zasadnutí sa zúčastnilo štyridsať delegátov z dvadsiatich krajín, ktorí na záver stretnutia prijali rezolúciu. Prijatá rezolúcia o integrálnej ekológii pripomína encykliku Laudato Si a vyhlásenie Dignitas Infinita pápeža Františka zdôrazňuje, že ochrana rodinného života by prirodzene viedla k ochrane ekológie. Starostlivosť o životné prostredie sa začína starostlivosťou o ľudskú dôstojnosť, pričom sa berie do úvahy najmä ľudská ekológia, ktorá zachováva samotný ľudský život.
„V praktickej rovine rezolúcia hovorí o rodine ako o najlepšom spojencovi v boji proti zhoršovaniu životného prostredia a strate kolektívneho zmyslu pre zodpovednosť. Európska únia nesmie zabúdať na to, že k ochrane životného prostredia patrí aj pozornosť voči konzumnému spôsobu života, voči prehlbujúcemu sa individualizmu, ktorý pracuje s myšlienkou, že všetko sa dá kúpiť kedykoľvek a za každú cenu – aj ľudský život,“ uviedla Mária Oujezdská, riaditeľka Národného centra pre rodinu.
Dôležitou súčasťou zasadnutia je vždy stretnutie s cirkevnými predstaviteľmi a politikmi, ktorí sa zaoberajú rodinnou politikou. „Účastníci veľmi ocenili prítomnosť delegáta Rady pre rodinu ČBK Josefa Núzika, olomouckého arcibiskupa, ktorý prítomným priblížil situáciu v českej cirkvi a odpovedal na otázky zahraničných hostí,“ poznamenal Jan Zajíček, predseda Asociácie pre rodinu ČR. Stredajšia časť stretnutia bola ukončená pontifikálnou svätou omšou v Katedrále svätého Petra a Pavla v Brne, ktorej predsedal olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, za spevu gregoriánskeho chorálu v podaní Gregoriánskej scholy svätého Michala pod vedením Josefa Gerbricha.
Počas stretnutia odzneli aj informácie o pripravovanej konferencii o rodine v júni budúceho roka, ktorá sa uskutoční v rámci Jubilea 2025 či zdieľanie skúseností členského združenia z Litvy o psychologických problémoch a obavách rodín z nebezpečenstva ruskej agresie voči Ukrajine zo strany Ruska. Stretnutie tak splnilo svoj hlavný cieľ: prispieť k lepšiemu porozumeniu a obohateniu tých, ktorí sledujú rovnaký cieľ. A tým je, slovami olomouckého arcibiskupa, poukázať na krásu Božieho plánu pre rodinu.