[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Katolíckej škole v Rožnave bol modlitbový deň s biskupom Stolárikom
P:3, 21. 05. 2024 12:40, DOMFoto: Archív Rožňavskej diecézy


Rožnava 21. mája (TK KBS) V Katolíckej základnej škole s materskou školou sv. Jána Nepomuckého v Rožňave zorganizovali modlitbový deň. Reagovali ním na pozvanie zapojiť sa do iniciatívy zjednotiť sa v modlitbe detí a mládeže za mier a pokoj vo svete. Rožňavská diecéza prijala túto iniciatívu a ponúkla ju všetkým farnostiam. Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik pozval k modlitbe všetky školy.

Biskup Stanislav Stolárik pri tejto príležitosti slávil svätú omšu v Kaplnke Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Rožňave, ktorá je súčasťou budovy školy (bývalá nemocničná kaplnka) a v súčasnosti slúži ako kaplnka pre školu. Liturgii predchádzala modlitba Loretánskych litánií. Na svätej omši sa zúčastnili deti zo škôlky, zo školy, pedagógovia a ostatní veriaci. Za inštitúcie zriadené biskupstvom bola prítomná riaditeľka Diecéznej charity. Počas homílie hovoril biskup o význame „základnej duchovnej abecedy.“ Dôraz dal na všetkých zodpovedných za výchovu, aby do sŕdc detí a mladých ľudí vkladali semienka viery.

Je potrebné uveriť tejto misii, ktorú nám dal Boh. Sadiť tam, kde ešte nič nie je a „rozdúchavať pahrebu“ – podľa prirovnania, ktoré používa Svätý Otec František – tam, kde už bol predtým oheň viery, ale zdá sa, že zhasína. Kým žijeme, nič nie je stratené, všetko je obnoviteľné. Zodpovednosť za „rozdúchavanie ohňa“ a ďalšie „siatie“ Božieho slova majú aj ostatné inštitúcie, ktoré zriadilo biskupstvo. Je to zodpovednosť, ale aj veľká milosť a dôvera voči nám zo strany Boha. „Choď, a zapáľ svet!“ S týmito slovami poslal sv. Ignác na misie sv. Františka Xaverského, ktorý úplne sám odišiel do krajín Japonska a Indie, aby tam priniesol evanjelium. Bol nabitý Božou milosťou a zapaľoval svet. Patrí medzi najväčších misionárov. Zomrel na ceste do Číny (+1552). Otec biskup ďalej pozval k prosbe k Pánovi o rozdúchanie našej vlastnej „pahreby“, aby sme boli zapálení a potom každý deň už ráno, aby sme dokázali zachytiť Božiu výzvu: „Choď a zapaľuj srdcia tebe zverených!“ Božou silou, silou spoločnej modlitby sa dá rozdúchať všetko, aj oheň Božieho života v nás a vo všetkých, s ktorými sa stretávame. Jedným zo silných prostriedkov, ktoré ponúka nebo, je modlitba ruženca, ku ktorej nás pozvala Panna Mária vo Fatime, ktorú pochopili a prijali malí pastieri z Fatimy a ktorá je stále aktuálna a nestráca na svojej sile pre záchranu ani dnes.

Pred požehnaním biskup s prítomnými, ktorí sa pridali k modlitbe zasvätenia, vykonal zasvätenie Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie všetkých cirkevných a katolíckych škôl, všetkých ustanovizní zriadených biskupstvom, ako aj celého Božieho ľudu, zvlášť detí a mládeže Rožňavskej diecézy. Osobitne boli do úmyslu zasvätenia vložení všetci vysvätení, zasvätení pôsobiaci v diecéze a zvlášť biskup Juraj Schopper (*1819 +1895), zakladateľ nemocnice s kaplnkou (1887), pochovaný v tejto kaplnke a Mons. Stanislav Stolárik, devätnásty rožňavský biskup, ktorý bol v tejto kaplnke pokrstený (6. marca 1955). Stuhu, na ktorej je napísaný tento úmysel, vložil otec biskup pred samotným zasvätením do pripraveného srdca, ktoré potom zavesil na ruky sochy Fatimskej Panny Márie, ktorá už prijala jedno srdce pri zasvätení celej diecézy 14. októbra 2017, v Roku Fatimy. Toto srdce sa nachádza v biskupskej kaplnke v rezidencii biskupského úradu. Srdce, ktoré dostala Panna Mária pri zasvätení 13. mája 2024 ostane v školskej kaplnke a bude pripomínať osobitne deťom a pracovníkom školy, že sme všetci, zvlášť deti a mladí v Srdci Panny Márie.

TK KBS informovala sr. Mária Červená FMA( TK KBS, mce, ml; pz ) 20240521040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]