[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na najväčšom pietnom mieste na Slovensku požehnali revitalizovaný areál
P:3, 21. 05. 2024 11:55, DOMFoto: Archív Košickej arcidiecézy


Košice 21. mája (TK KBS) Ekumenickou bohoslužbou slova a požehnaním centrálneho kríža odovzdali verejnosti do užívania revitalizovaný vstupný areál Verejného cintorína na Rastislavovej ulici v Košiciach. Bohoslužbu konali spoločne predstavitelia Ekumenického spoločenstva cirkví na území mesta Košice.

Revitalizácia cintorína sa týkala plochy takmer 5 800 metrov štvorcových. Došlo k obnove a modernizácii celého priestoru od vstupu na cintorín až po centrálny kríž, vrátane osvetlenia hlavného schodiska a rekonštrukcie parkoviska. Priestor cintorína bude vďaka revitalizácii zelenší ako v minulosti. Celkovo sa na cintoríne vysadilo 59 stromov. Ekumenickej bohoslužbe slova predsedal košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, požehnal centrálny kríž a obnovený vstupný priestor.

„Požehnali sme tento priestor a obnovený kríž. Kríž je symbolom každého kresťana. Som rád, že sme tomuto priestoru dnes prejavili úctu. Verím, že Košičania ocenia túto prácu a areál, ktorý bude peknou vizitkou mesta. Môžeme povedať, že tu sa končia všetky životné boje a ja verím, cintorín bol aj ostane miestom zmierenia a pokoja,“ uviedol arcibiskup Bober.

Rekonštrukcia cintorína začala v lete roku 2022 a oproti plánom sa natiahla. Za meškanie a spôsobené komplikácie sa Košičanom ospravedlnil primátor Jaroslav Polaček. „Trvalo to dlhšie ako sme predpokladali, ale išlo stále o prijateľnú cenu, ktorá bola nižšia, ako ponuka ďalšieho uchádzača. Nastali tu problémy, ale takmer žiadna stavba sa bez nich nezaobíde. Chcem sa ospravedlniť všetkým, ktorí počas rekonštrukcie prichádzali na cintorín a museli strpieť niektoré obmedzenia. Patrí im veľká vďaka za to, že mali trpezlivosť a uvedomovali si nevyhnutnosť tejto náročnej a dôležitej rekonštrukcie.“

Verejný cintorín v Košiciach je najväčším pietnym miestom na Slovensku. Má rozlohu 32 hektárov a nachádza sa na ňom približne 32 000 hrobových miest.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20240521034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]