[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Skalke sa konalo stretnutie duchovných správcov slovenských UPC
P:3, 20. 05. 2024 11:46, DOMFoto: Archív UPC Trenčín


Trenčín 20. mája (TK KBS) Do pútnického domu na Skalku pri Trenčíne pricestovali na svoje pravidelné dvojdňové pracovno-formačné stretnutie duchovní správcovia všetkých slovenských UPC (zo všetkých krajských miest, Zvolena, Ružomberku a Martina) s biskupom Mons. Tomášom Galisom, predsedom Rady pre mládež a univerzity KBS.

Hostiteľom stretnutia bolo domáce, trenčianske UPC, ktorého patrónmi sú rovnako svätci zo Skalky.

Skalka, UPC, kňazi

Po turistickom podvečernom zážitku v Haluzickej tiesňave, duchovný program sa začal vešperami a prehliadkou jaskyne na Veľkej Skalke. Neformálny štvrtkový večerný bratský čas kňazi krátko pred polnocou zakončili tichou adoráciou v Diecéznej Svätyni sv. Andreja Svorada a Benedikta a modlitbou Kompletória.

Piatkovú pracovnú časť po rannej modlitbe breviára tvorilo individuálne i skupinové zdieľanie jednotlivých spolubratov o pastorácii vo zverených UPC. Viacerí z nich konštatovali, že po pandemickej kríze a útlme prichádza nové nadšenie, hlad po hodnotách a vzostup. Vo dvojiciach zdieľali nielen svoj uvedomený osobnostný posun v službe, ale aj pastoračné ťažkosti, krízy a neúspechy.

Okrem viacerých spoločných projektov a termínov sa dohodli na celoslovenskom spôsobe formácie a priestore pre vzájomnú inšpiráciu koordinátorov z jednotlivých UPC so svojimi kňazmi.

Univerzitný kaplán v Nitre prof. Ľubomír Hlad pripravil duchovný impulz na tému Profetizmus a prorocké gestá v UPC. Teologickými, duchovnými i praktickými prikladmi povzbudil v „lámaní sa“ pre druhých, podľa vzoru nášho Majstra. Na stretnutí vystúpil člen Bioetickej subkomisie pri KBS Dr. Andrej Hrádocký. 

Stretnutie vyvrcholilo svätou omšou. Celebroval ju Mons. Tomáš Galis, ktorý spoločenstvo univerzitných kňazov otcovsky vedie.

Kňazov povzbudil byť prítomní, vnímaví a v duchu dynamiky apoštola Petra, napriek ťažkostiam vyjadriť Ježišovi svoje hlboké a aktualizované áno. „Ježiš oslovuje Petra menom. Petrov dialóg s Kristom je napriek zlyhaniam a krehkosti odpoveďou: môžeš so mnou počítať. V pokojne dôvere mu hovorí: Ty vieš všetko, ty vieš, že ťa mám rád. Ježiš reaguje, choď, staraj sa a ži to.“

Na svätej omši bol prítomný aj rektor Trenčianskej univerzity doc. Jozef Habánik. Prítomných kňazov ocenil a poďakoval im za ich nenahraditeľnú službu študentom a pedagógom na univerzitách nielen ako potrebným formátorom vo viere, spiritualite a ľudskosti, ale aj spolutvorcom demokracie tejto doby v našej krajine.

Organizátormi nasledujúceho jesenného stretnutia univerzitných kaplánov budú kňazi z UPC v Mlynskej Doline a z internátu Svoradov v Bratislave.

TK KBS informoval Juraj Sedláček( TK KBS, js, ml; kj ) 20240520029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]