[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Paglia: Každý potrebuje v poslednom okamihu cítiť blízkosť
P:3, 17. 05. 2024 15:49, ZAHVatikán 17. mája (VaticanNews) Arcibiskup Paglia namiesto pojmu paliatívna starostlivosť radšej hovorí o sprevádzaní a naliehavo apeluje na cirkvi, aby znovu objavili význam sprevádzania pred smrťou. „Každý potrebuje v poslednom okamihu cítiť blízkosť.“ Liekom na osamelosť, ktorá častokrát bolí viac ako fyzická bolesť, je blízkosť, náklonnosť, záujem, láska.

Arcibiskup Vincenzo Paglia o niekoľko dní odcestuje do Kanady na sympózium o paliatívnej starostlivosti. Podľa neho nie je najdôležitejšia otázka eutanázie. Skutočná otázka je, ako v posledných fázach života sprevádzať, zmierňovať bolesť osamelosti a zúfalstva smrti.

Otázky života a smrti predsa nie sú iba otázkami katolíkov, sú záležitosťou všetkých, hovorí arcibiskup Paglia. A tak je nevyhnutné nájsť cestu, ktorá zjednotí veriacich i neveriacich. To je podľa neho jednou z úloh Pápežskej akadémie pre život. Uvažovať o konci života znamená predovšetkým pochopiť, či to je skutočne koniec života. Pre neveriacich môže cesta viesť najskôr rozumovými argumentami. Kvantová filozofia hovorí, že smrť nie je koncom života. Kresťania veria vo vzkriesenie, v novozákonnnej knihe Zjavenia sv. apoštola Jána sa píše, že smrť je prechodom, a nie koncom. A potvrdzuje to i výrok Gabriela Marcela: Milovať nejakú bytosť znamená povedať jej: Ty nezomrieš!

Vzájomné sprevádzanie v posledných chvíľach života dáva veľký priestoť milovať druhého. V okamihu, keď už lekári nemôžu pomôcť, zostáva prítomnosť, blízkosť. Láska je silnejšia ako bolesť smrti a priateľstvo je silnejšie než smrť, ktorá chce roztrhnúť putá.

Zdroj: Vatican News - anglická sekcia / www.cirkev.cz( TK KBS, VaticanNews en, pz; kj ) 20240517029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]