[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Formátori sa stretli v Badíne, aby sa venovali pastorácii rodín
P:3, 17. 05. 2024 14:47, DOMFoto: rodina.kbs.sk


Badín 17. mája (TK KBS) V Badíne sa 15. mája 2024 konal Celoslovenský seminár pre formátorov o pastorácii rodín. Stretnutie zorganizovala Komisia pre klerikov KBS a Rada KBS pre rodinu s cieľom odpovedať na otázku, Prečo a ako formovať seminaristov pre pastoráciu rodín?

Seminár sa začal svätou omšou, ktorú celebroval Mons. Tomáš Galis. Kazateľom bol vladyka Jonáš Maxim, ktorý vychádzajúc z liturgických čítaní poukázal na svätého Pavla a na jeho blízky a vrúcny vzťah k rodinám. Jeho príklad naznačuje aký má byť vzťah kňaza k rodinám, ktorý má s nimi tiež vstupovať do úzkeho vzťahu. Tiež zdôraznil, že v našej misii Kristus stojí za nami i za tými, ku ktorým sme poslaní.

V úvodných príhovoroch sa formou video-pozdravu prihovoril vladyka Cyril Vasiľ, predseda Rady KBS pre rodinu. Zdôraznil, že predpokladom family friendly farnosti je family friendly kňaz, ktorý nevzniká akousi improvizáciou, ale formáciou, ktorá prebieha v troch rozmeroch: v pochopení toho, čo znamená zdravá kresťanská rodina, v schopnosti aplikovať jednotlivé aspekty rodinného života v teologických disciplínach a vo väčšom kontakte seminaristu s rodinami prostredníctvom konkrétnych pastoračných programov. Mons. Tomáš Galis zdôraznil, že v celej formácii je bytostne potrebné zamerať sa na formáciu k učeníctvu. Misiou kňaza je vytvárať nových učeníkov, na to sa však potrebuje sám stať Kristovým učeníkom. 

Hlavným hosťom seminára bol dr. Przemysław Kwiatkowski, predseda pastoračného oddelenia a poradca Komisie pre rodinné záležitosti pri Konferencii biskupov Poľska, ktorý sa vo svojej prednáške s názvom Láska ženícha neochabuje venoval prepojeniu sviatostí manželstva a kňazstva. Osvetlil vzájomné prepojenie týchto dvoch sviatostí, ich bohatstvo i potrebu spoločného kráčania a vzájomného obohacovania. Formáciou seminaristov i kňazov sa buduje Cirkev zajtrajška. Dôležitým bodom bolo podčiarknutie misijného rozmeru manželstva i kňazstva, nejde o sviatosti pre individuálny úžitok, ale pre budovania Cirkvi. 

V poobednom programe sa rektori kňazských seminárov podelili o príklady dobrej praxe z formovania seminaristov pre prácu s rodinami. Členovia Rady KBS pre rodinu predstavili pripravenú brožúru s konkrétnymi propozíciami pre formáciu seminaristov, ktorá vznikla ako syntéza diskusií, úvah i práce členov Rady v priebehu takmer troch rokov.

Seminár sa zakončil diskusiou, v ktorej sa účastníci podelili o svoje postrehy a skúsenosti. Účastníci sa rozdelili do troch diskusných skupín, ktoré moderovali spoločne členovia Komisie pre klérus i Rady pre rodinu, kde sa spoločne zdieľali synodálnou metódou.

Ako v závere organizátori podotkli, cieľom stretnutia nebolo pridať do formácie ďalšiu pastoračnú oblasť, pre ktorú je potrebné budúcich kňazov formovať, ale odkryť pastoráciu rodín ako integrujúcu zložku všetkých pastoračných oblastí a skupín a naučiť sa pozerať na farníkov cez ich rodinné vzťahy. Každý vo farnosti žije v rodinných vzťahoch, ktoré sú preňho konštitutívne a determinujúce, cez rodinné vzťahy prežíva aj svoju vieru. 

Mons. Tomáš Galis v závere seminára zdôraznil potrebu pokračovať v tejto téme a vyzval účastníkov, aby sa o svoje poznatky podelili so svojimi kolegami.

(krátené, celá správa tu)

TK KBS informoval Richard Kucharčík( TK KBS, rpr; kj ) 20240517027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]