[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku slávnostne ukončili akademický rok
P:3, 17. 05. 2024 08:10, DOMFoto: Archív KU


Ružomberok 17. mája (TK KBS) V Kostole sv. Rodiny v Rybárpoli sa uskutočnilo slávnostné Te Deum pri príležitosti ukončenia akademického roka 2023/2024 na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Hlavným celebrantom bol Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup, veľký kancelár KU v Ružomberku a koncelebrantom Mons. Ján Kuboš, pomocný biskup Spišskej diecézy.

Arcibiskup Bernard Bober vo svojom príhovore vyzdvihol myšlienku „jednoty“, vychádzajúc z evanjelia sv. Jána (Jn 17,11 – 19). Táto jednota spoločenstva má byť však realizovaná v láske, nie direktívne. Ježiš predkladá svoju víziu jednoty, keď sa modlí modlitbu, aby boli aj jeho učeníci zjednotení, ako je on so svojim Otcom. Písmo teda hovorí, že ak sa spojíme v jednote, Boh nám daruje požehnanie a dary Ducha Svätého. Za tie by sa mal každý poďakovať aj v tomto končiacom akademickom roku, uviedol.

Našou úlohou je podľa arcibiskupa povzbudzovať jeden druhého, milovať jeden druhého, slúžiť si navzájom, tešiť sa spolu. Cesta k svätosti by podľa toho mala viesť cez toho druhého. V prepojenosti je sila a túto silu čerpáme najmä z kontaktu s Bohom. Je preto dôležité komunikovať a vytvárať jednotu. Svet nemôžu vytvárať konkurenčné sily, ale sily vzájomnej spolupráce v láske, ktorá sa prejavuje nie len v slovách, ale aj skutkoch. To platí aj pre vzťahy uprostred Cirkvi, ale aj na našej katolíckej univerzite.

Zdôraznil, že napredujeme jedine vtedy, keď sú jej jednotlivé zložky vzájomne dobré prepojené a prajné. Nejde o to, dokazovať svoju pravdu, o to, kto je tu prvým. Za všetky prejavy zdarnej spolupráce sa poďakoval a zároveň poukázal na potrebu nezaspať na vavrínoch, ale neustálu snahu o rozvoj. V závere príhovoru poďakoval vedeniu univerzity a jej zamestnancom a študentom poprial úspešné ukončenie akademického roka alebo štúdia u končiacich študentov. 

Na záver sa akademickému spoločenstvu prihovoril aj Jaroslav Demko, rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku. Poďakoval všetkým kolegom a zamestnancom na všetkých úrovniach riadenia a prevádzky Katolíckej univerzity. Uviedol, že si uvedomuje, že každý rok prináša nové výzvy, na ktoré je potrebné pružné reagovať, no zároveň, že práca na univerzite je ich poslaním. Láska k alma mater by mala viesť k ešte väčšej obetavosti, keďže sa staráme o to najcennejšie, čo tento národ má — o naše mladé nádeje, o nové generácie lídrov, ktorí budú už o chvíľu niesť zodpovednosť za Slovensko.

Svoj príhovor ukončil gratuláciou arcibiskupovi Bernardovi Boberovi, ktorý bude 8. júna sláviť výročie 50 rokov kňazskej vysviacky.

Zdroj: Katolícka univerzita v Ružomberku( TK KBS, ku, ml; pz ) 20240517020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]