[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavský arcibiskup Ján Orosch požehnal nemocničnú kaplnku v Komárne
P:3, 17. 05. 2024 07:50, DOMFoto: Peter Olas


Komárno 17. mája (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal novú nemocničnú Kaplnku Panny Márie Fatimskej v Komárne.

Kaplnka, ktorá bude zázemím duchovnej starostlivosti o pacientov, ich príbuzných, ale aj lekárov a zdravotnícky personál nemocnice, bola postavená pri hlavnom vchode do zdravotníckeho zariadenia. Nachádza sa v budove, ktorá predtým slúžila ako archív a potom bola vďaka širokej spolupráci obetavých ľudí zrekonštruovaná. Súčasťou kaplnky je aj svätostánok s Oltárnou sviatosťou.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch slávil svätú omšu, pri ktorej bol kaplnka požehnaná, v oboch jazykoch (slovenský a maďarský), používaných v Komárne. Prítomným na slávnosti pripomenul, že už uhorský kráľ sv. Štefan upozornil ľudí na význam kostolov a kaplniek. Sám dal postaviť kostol pre každých desať farností. Sv. Alžbeta, dcéra kráľa Ondreja II., keď sa blížili jej narodeniny, prosila svojho otca, aby jej nedával pozemské poklady, ale aby postavil viac Božích chrámov, kde aj chudobní môžu nájsť duchovnú silu a útechu.

Arcibiskupa Jána Oroscha potešilo, že nemocnica v Komárne už má svoju kaplnku, podobne ako je tomu v Nových Zámkoch, kde ju zriadili hneď, krátko po zmene režimu. Poďakoval všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k výstavbe kaplnky, ako aj Kataline Ganzer, učiteľke – výtvarníčke na dôchodku, za darovanie série 14 obrazov Via lucis – Cesta svetla, ktoré zdobia steny kaplnky. Drevenú sošku Panny Márie, ktorá je hlavnou ozdobou kaplnky, v roku 2017 pri 100. výročí zjavení slávnostne priniesli veriaci na čele so svojimi kňazmi z farskej púte vo Fatime.

Kanonik Róbert Kiss, generálny vikár arcidiecézy a zároveň komárňanský farár dekan, ktorý sa zaslúžil vznikom tejto kaplnky o pretransformovanie sna na realitu potvrdil, že farnosť Komárno sa už dávnejšie uchádza o kúpu budovy od Nitrianskeho samosprávneho kraja a dúfa, že svoj zámer čím skôr zrealizujú.

Na slávnosť zavítali viacerí kňazi, lekári a zdravotníci. Vzácnymi hosťami boli aj riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška, podpredseda Nitrianskej župy Tibor Csenger, primátor mesta Komárno Béla Keszegh, viacerí poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja a poslanci Mestského zastupiteľstva v Komárne.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Maciej Krzysztof Wojtal( TK KBS, abu tt, mkw, ml; pz ) 20240517019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]