[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin predstaví v Benátkach Lucianiho dielo s názvom Veľavážení
P:3, 16. 05. 2024 10:34, ZAHFoto: nm.sk


Bratislava 16. mája (TK KBS) V piatok 17. mája 2024 bude v Benátkach prezentované Lucianiho dielo s názvom Veľavážení, obsahujúce kresťanské listy historickým osobnostiam alebo fiktívnym postavám z rozličných období.

Dielo predstaví kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár a predseda Vatikánskej nadácie Jána Pavla I., benátsky patriarcha Francesco Moraglia a superintendent pre archeológiu, výtvarné umenie a krajinu Fabrizio Magani. Lectio magistralis prednesie kardinál José Tolentino de Mendonça.

Popri čítaných úryvkoch z knihy zaznejú aj klasické skladby z repertoáru Pachelbela, Beethovena a Vivaldiho. Súčasťou podujatia bude otvorenie miestnosti, venovanej Lucianiho knihám, v Diecéznej knižnici Benátskeho patriarchátu. V Benátkach tak zostane aj oficiálne živá spomienka na pápeža Jána Pavla I., ktorého si ľudia pamätajú ako priateľského, pokorného a so sympatickým zmyslom pre humor.

A presne také sú aj jeho Listy velikánom minulých čias, ktoré na Slovensku vydalo Vydavateľstvo Nové mesto pod názvom Veľavážení. Zbierku fiktívnych listov adresoval osobnostiam ako Charles Dickens, Mark Twain, Gilbert K. Chesterton, Mária Terézia Rakúska, sv. Bernard, sv. Lukáš evanjelista, Johann Wolfgang Goethe, sv. Terézia Avilská, ale aj Ježiš. Možno ju vnímať aj ako jeho ľudský a duchovný testament. Čitateľa si získava hovorový štýl a mnoho príbehov, vtipov a opisov, ktoré sú plodom jeho sčítanosti a kultúry.

Luciani oslovuje bežného človeka, vidí v ňom obraz samého seba a tak, ako hovorí o vlastných obmedzeniach, tak isto jasne hovorí pravdu bez jediného tieňa urážky, aby aj tí najzdráhavejší začali uvažovať nad tým, čo je užitočné pre ich vlastné dobro. V listoch nikto nefiguruje ako nepriateľ, všetci majú právo dostať informáciu a nezriedka aj osvietenie. Vo svetle večnej múdrosti poukazuje na umenie žiť a umierať, ktoré platí pre všetkých – odborníkov aj robotníkov, dobrých aj zlých, klerikov aj laikov, patriarchov aj otcov rodín.

Knihu od Albina Lucianiho s názvom Veľavážení si záujemcovia môžu kúpiť v e-shope na portáli nm.sk.

Tk KBS informovala Júlia Kubicová( TK KBS, kub; pz ) 20240516018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]