[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež so starými kňazmi v rímskej farnosti: Napredujte spolu s mladými
P:3, 15. 05. 2024 14:52, ZAHFoto: Vatican News


Rím 15. mája (VaticanNews) Ako sme informovali, Svätý Otec František v utorok 14. mája popoludní trávil chvíľu dialógu s kňazmi z rímskej diecézy, ktorí majú viac ako 40 rokov od kňazskej vysviacky. Stretnutie sa uskutočnilo vo farnosti Sv. Jozefa v rímskej časti Trionfale, neďaleko Vatikánu. Počas dvojhodinového rozhovoru s približne 70 kňazmi zazneli témy pastorácie, ale aj osamelosti a únavy. Petrov nástupca vyslovil povzbudenie, aby boli „svedkami pamäti“. Pozdravil tiež deti miestnej farskej základnej školy.

Prvým gestom Svätého Otca, keď ešte ani nevystúpil z auta v spomínanej farnosti v západnej časti Ríma, bol bozk 18-mesačnej Rebeky, dcérky farského katechétu. Pápeža privítal potlesk a zborové zvolania „František, František!“ od stoviek ľudí zhromaždených na nádvorí pred kostolom, ale i hľadiacich z okien a balkónov. V bazilike Sv. Jozefa sa potom pápež stretol so staršími kňazmi. Ide o nový cyklus, ktorý rímsky biskup inauguroval vo svojej diecéze, po stretnutiach od septembra do mája (posledná návšteva bola 3. mája v Bazilike sv. Kríža v Jeruzaleme) v piatich sektoroch, aby sa stretol s farármi, kaplánmi i prefektami. Najbližšie je naplánované stretnutie s kňazmi s desaťročnou vysviackou, ktoré sa uskutoční v stredu 29. mája.

Pápež prišiel do kostola o 16. hodine. Hneď sa pozdravil s viceregentom Rímskej diecézy Mons. Baldom Reinom, tiež s delegátom úradu pre starostlivosť o diakonát, klérus a rehoľný život, Mons. Michelom Di Tolve a s farárom kostola donom Tommasom Gigliolom. Následne Svätý otec pozdravil skupinu novinárov za zábranami s obvyklou prosbou: „Modlite sa za mňa“ „Prečo to vždy žiadate?“ opýtala sa jedna z reportérok. „Pretože to potrebujem!“ odpovedal pápež a na to požehnal tehotné bruško novinárky z Rai News, Valentiny Dello Russo, ktorá čaká druhé dieťatko so slovami: „Kedy príde na svet? Len vpred, odvahu!“.

V dialógu so staršími kňazmi: Svedkovia pamäti

Pri vstupe do farnosti pápeža privítali tri rehoľníčky, ktoré ho pobozkali na líce a ďakovali mu. Na Petrovho nástupcu čakala vo farskej hale skupina starších kňazov, niektorí s barlami, a vítali ho potleskom. Najstarší 94-ročný kňaz Antonio Ciamei nesie na pleciach 70 rokov kňazskej služby. „Pomodlime sa k Panne Márii a potom sa porozprávame!“ povedal pápež. Nasledovala modlitba, spev k Duchu Svätému a Mons. De Tolve krátko predstavil život miestnej farnosti. Pápež najprv poďakoval prítomným starším kňazom za prijatie a vyzval ich, aby boli „svedkami pamäti“, aby ich spájala odvaha mladých a sila ísť spoločne vpred.

Potom sa začala diskusia za zatvorenými dverami, otázky a odpovede. Ako informovala Tlačová kancelária Svätej stolice, počas rozhovoru kňazov s pápežom sa preberala téma o pastorácii, angažovanosti v diecéze, vo farnostiach a vo svätyniach hlavného mesta, ako aj o sviatosti spovede, o načúvaní a odpustení. Pápež zdôraznil hodnotu práce farára a dôležitosť používania jemnosti pri vedení stáda: „Keď ľudia vidia jemnosť pastiera, prichádzajú bližšie.“

Hovorilo sa aj o ťažkostiach, ktoré prežívajú starší kňazi v tejto fáze života: osamelosť po rokoch uprostred ľudí, únava zo zvládania zmien, trpkosť, ktorú je občas potrebné prekonať modlitbou, spomienka na Pánovu lásku a pocit synovstva s Pannou Máriou. Pápež František pri viacerých príležitostiach zdôraznil hodnotu vzťahu medzi starými a mladými kňazmi: „Nechajme ich diskutovať, je to život, a napredujme spolu s nimi (...), avšak starí rodičia musia zostať v rodine“.

Stretnutie po dvoch hodinách skončilo opäť slovami vďaky pápeža, ktorý kňazov vyzval, aby sa nevzdávali, modlili sa a sprevádzali cirkev. Nakoniec nasledovali osobné pozdravy každého z prítomných, fotografovanie, darovanie ružencov a listov.

Ako uviedol Mons. Reina, stretnutie prebehlo veľmi dobre, a dodal: „Bolo to otcovské objatie pastierov, ktorí veľkoryso obetovali svoj život pre naše farnosti, pre našu diecézu. Skutočne dojímavý čas. Rozprávali svoje príbehy, rozprávali pápežovi o svojej súčasnosti, o ťažkostiach, krásnych i bolestných zážitkoch. Skutočne ako otec, ktorý sa prihovoril svojim dospelým deťom. (...) Pápež sa niekoľkokrát vrátil k hodnote pamäti. Myslím si, že je to lekcia, nad ktorou by sme sa mali v tejto chvíli našej Cirkvi pozastaviť: obnoviť naše dejiny, vážiť si všetko, čo po sebe zanechávame a vážiť si týchto starších kňazov, ktorí nie sú záťažou ani ľuďmi, na ktorých sa zabudne, ale koreňmi veľkého stromu, ktorým je Rímska diecéza“.

Záverečné stretnutie s deťmi

Krátko po tom, ako pápež František začal dôverný dialóg s kňazmi, sa z neďalekej farskej Základnej školy sv. Jozefa v Trionfale, zišlo pred kostolom 110 žiakov oblečených v mikinách inštitútu a žltej čiapke. Bolo to pápežovo želanie pridať do programu krátku chvíľu pozdravu s deťmi, ktoré nedávno slávili prvé sväté prijímanie. Táto príležitosť však bola príliš výnimočná, a tak sa ku skupine katechétov pridalo ďalších 70 žiakov, ktorí pre pápeža pripravili balíček kresieb a listov spolu s niekoľkými transparentmi zavesenými na športovom ihrisku. Celkovo ich bolo teda takmer 200. Pri čakaní na Svätého Otca spolu s rehoľnými sestrami spievali. Keď farár pri mikrofóne ohlásil pápežov príchod, prepukli búrlivé výkriky. Pápež pozdravil  spolupracovníkov farnosti a nasledoval krátky rozhovor typický pre pápeža Františka pri stretnutí s najmenšími: „Ste šťastní?“. „Áno.“ „A učíte sa katechizmus?“ „Áno“, ale aj niekoľko „Nieeee“. Pápež s úsmevom požiadal deti, aby sa pred požehnaním spoločne pomodlili. Po modlitbe Zdravas Mária nasledoval prechod do centrálnej chodby s deťmi, ktoré sa tlačili, aby mu podali ruku alebo mu odovzdali kresby, listy či zachytili video svojimi smartfónmi.

Napokon posledným stretnutím Petrovho nástupcu vo farnosti Trionfale bolo požehnanie niekoľkých bábätiek. Pred nastúpením do auta sa zastavil pri ťažko chorom chlapcovi na invalidnom vozíku. Niekoľko sekúnd v tichu s rukou na čele mladého muža pápež akoby rozjímal o jeho utrpení. Okolo 18.30 h sa vrátil do Domu sv. Marty. Cesta netrvala ani desať minút, sprevádzaná rímskymi občanmi, ktorí sa z chodníkov a semaforov snažili zvečniť mobilnými telefónmi prejazd pápeža okolo nich.

Salvatore Cernuzio, Miroslava Holubíková – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, mh; pz ) 20240515019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]