[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zástupcovia Spolku svätého Vojtecha sa stretli s pápežom Františkom
P:3, 15. 05. 2024 14:46, ZAHFoto: Zuzana Szakácsová


Vatikán 15. mája (TK KBS) „Vaša služba viere a kultúre je dôležitá. Robíte to dobre, vytrvajte vo svojom úsilí,“ povedal pri osobnom stretnutí počas generálnej audiencie Svätý Otec František vedeniu a zástupcom Spolku svätého Vojtecha. Dvadsať predstaviteľov najstaršieho katolíckeho spolku a vydavateľstva sa 15. mája 2024 zúčastnilo na generálnej audiencii pri príležitosti 175. výročia vzniku Katolíckych novín a 155. výročia založenia Spolku svätého Vojtecha.

Cieľom návštevy Svätého Otca bolo predovšetkým vyjadrenie vďačnosti za to, čo všetko pontifex robí pre Kristovu Cirkev, pokoj vo svete a našu Zem. „Viesť Cirkev v súčasnom období plnom nepokojov, vojen a úsilia o sekularizáciu či odkresťančovanie je veľmi náročná úloha. Pápež František ju však s prehľadom sebe vlastným obdivuhodne zvláda,“ povedal na margo návštevy riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík. „Motto spolku znie Fidei et scientie – viere a poznaniu. To je to, o čo sa dnes usilujeme. Je potrebné ľudí dvíhať na úroveň kultúry a nie kultúru znižovať na úroveň ľudí,“ dodal riaditeľ Šulík.

Pontifikovi pri stretnutí darovali zástupcovia SSV ikonu Trnavskej Panny Márie s osobným venovaním, bibliofíliu Krížová cesta Paula Claudela s ilustráciami Miroslava Cipára a porcelánový tanier s cibuľovým vzorom s vyobrazením sv. Vojtecha.

Pápež František sa vo svojej katechéze počas audiencie venoval poslednej z teologálnych čností – láske. Poukázal na to, že dnes má každý človek lásky plné ústa. „O láske vzniklo aj mnoho piesní. Keď však príde na skutky lásky, tak láska sa zo života dnešného človeka vytráca. Kresťanská láska by nás ako kresťanov mala charakterizovať. Nespočíva v tom, že beriem, ale v tom, že dávam. Dokázať prijať ľudí, ktorí sú v núdzi, a nie myslieť len na seba,“ dodal pápež, ktorý katechézou pokračoval v cykle o nerestiach a čnostiach. Rozhovory s pápežom Františkom O nerestiach a čnostiach si môžu záujemcovia prečítať aj v rovnomennej knihe, ktorú vydal Spolok svätého Vojtecha v roku 2021.

Cieľom účasti predstaviteľov Spolku svätého Vojtecha na generálnej audiencii je taktiež prosba o požehnanie pápežom Františkom do ďalších rokov pôsobenia pri napĺňaní cieľa, ktorý stanovil ešte zakladateľ SSV Andrej Radlinský: šíriť vzdelanosť, prehlbovať náboženský život a oživovať myšlienku národného povedomia Slovákov.

TK KBS informovala Zuzana Szakácsová( TK KBS, zs; pz ) 20240515018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]