[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Chorvátsku sa stretli gréckokatolícki biskupi, dediči Užhorodskej únie
P:3, 15. 05. 2024 07:30, ZAHFoto: TS KE


Chorvátsko 15. mája (TK KBS/TS KE) V dňoch 13. – 14. mája sa v chorvátskom meste Križevci stretli gréckokatolícki biskupi strednej Európy, ktorí sa považujú za dedičov Užhorodskej únie.

Gréckokatolícku cirkev zo Slovenska v Križevci zastupovali vladykovia Jonáš Maxim, Cyril Vasiľ SJ, Milan Lach SJ a Marián Andrej Pacák CSsR.

Biskupi zo Slovenska, Maďarska, Chorvátska a Macedónska, ako aj zástupcovia Mukačevskej eparchie na Ukrajine a Ordinariátu pre východných katolíkov v Rakúsku, nadviazali na spoločné stretnutie z júna 2023 vo Viedni, kde sa všetci zišli pri príležitosti 250. výročia Viedenskej synody gréckokatolíckych biskupov Uhorska.

Program stretnutia sa začal spoločnou modlitbou večierne v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Križevci, ktorej predsedal domáci vladyka Milan Stipić.

Po večierni sa biskupi stretli na prvom pracovnom bode programu, ktorým bola prednáška Tarasa Chagala, farára z gréckokatolíckej farnosti sv. Barbary vo Viedni. V prednáške vychádzal zo sociologického prieskumu, ktorý si nechala urobiť Gréckokatolícka cirkev na Ukrajine. Analýza sa zamerala na rôzne aspekty života kňazov a kňazských rodín.

Údaje boli zbierané v priebehu 15 rokov a porovnávané s podobnými analýzami v Európe a vo svete. Výsledky poukázali na mnohé rozdiely v prežívaní kňazského života gréckokatolíckych kňazov vo všetkých jeho aspektoch. Prehlbovanie identity gréckokatolíckeho kňaza preto vyžaduje špecifické formačné procesy i pastoračné prístupy.

Stretnutie v utorok ráno otvorilo slávenie archijerejskej svätej liturgie, ktorej predsedal vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup a metropolita.

Po liturgii pracovnú časť otvorila prezentácia jednotlivých miestnych cirkví a eparchií. Po nej sa ujal slova vladyka Fülöp Kocsis, arcibiskup a metropolita Hajdúdorogu. V prednáške sa zameral na aktuálnu situáciu kňaza a jeho rodiny na začiatku 21.storočia.

Druhú prednášku si pripravila prof. Ružica Razumova z katolíckej teologickej fakulty v Záhrebe na tému odovzdávania viery mladej generácii. Predstavila sociálny a nábožensky kontext, v ktorom sa pohybuje mladý človek dnešnej doby ako aj východiska pre odovzdávanie viery túto generáciu.

S poslednou prednáškou vystúpil Dr. János Nyirán, archidiakon Hajdudorožskej archieparchie a otec 5 detí, v ktorej priblížil metódy výchovy detí v gréckokatolíckych kňazských rodinách. Záver pracovnej časti využili prítomní biskupi na vzájomné debaty, prehĺbenie prednesenej problematiky a vzájomné zdieľanie a výmenu skúsenosti a pohľadov.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke, ml; pz ) 20240515008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]