Vatikán 14. mája (VaticanNews) Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vystavujú diela 24 umelcov z periférií. Kurátormi výstavy s názvom Zmeny, sú Lia a Marianna Beltramiové spolu s Dikastériom pre komunikáciu, Dikastériom pre podporu integrálneho ľudského rozvoja a Centrom Laudato Si' pre vyššie vzdelávanie.
Výstava predstavuje fotografie umelcov z periférií sveta – Bangladéša, Etiópie, Amazónie, Floridy, Grécka, Talianska, Islandu, Austrálie, Turecka – spojených spolu s Františkovou piesňou o stvoreniach. Intenzívne farby diel zvýrazňujú krásu planéty, ale takmer paradoxne aj jej rany spôsobené deštruktívnymi a horúčkovitými ľudskými procesmi.
Iniciatíva vznikla ako reakcia na výzvu pápeža Františka v apoštolskej exhortácii Laudate Deum, keď upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo klimatických zmien, ktoré budú čoskoro nezvratné: „Ich dôsledky sa prejavia v oblasti zdravotnej starostlivosti, zdrojov zamestnanosti, prístupu k zdrojom, bývania, nútenej migrácie...“
Výstava bola prezentovaná aj počas synody od 2. do 27. októbra 2023, keď bol výber 15 obrázkov vystavený vo Vatikánskom tlačovom stredisku, a potom na COP28 v Dubaji od 30. novembra do 13. decembra 2023. Výstava je súčasťou projektu „Emócie na vyvolanie zmeny.“
Umenie generuje zmenu
V rozhovore pre Vatican News kurátorka Lia Beltramiová z Talianska uviedla, že výstava odráža cestu, ktorá je už v tretej fáze a jej cieľom je „dať umenie do služieb zmeny, ku ktorej pápež František vždy vyzýval, či už v encyklike Laudato si', vo Fratelli tutti alebo v Laudate Deum. Túto myšlienku zmeny interpretujú fotografi, ktorí pochádzajú z celého sveta a niektorí z nich museli utiecť pred ťažkosťami.“
Medzi fotografmi sú Neşe Arı, Raffaele Merler, Giampaolo Calzà, Franco Giovanazzi, Vassilis Ikoutas, Asaf Ud Daula, Sebastiano Rossitto, Ferran Paredes Rubio a Francesca Larrain.
„Na prvej výstave sme interpretovali slová pápeža Františka v Laudato si', na druhej sme predstavili výzvu žien, ktorá je súčasťou Fratelli Tutti. A v tejto tretej a poslednej sa zameriavame na tému klimatických zmien a ich vplyvu na jednotlivcov a spoločnosť,“ hovorí Beltrami. Fotografie sprevádzajú slová svätého Františka. Dôležité sú aj použité médiá. Sú vyrobené z dreva zachráneného po veľkej búrke, ktorá zasiahla autonómnu provinciu Trident v Taliansku, ktoré by inak bolo vyhodené a namiesto toho bolo použité na vytvorenie fotografických panelov.
Fotografie, ktoré hovoria
Na otázku, či je pravda, že každé umenie vo všeobecnosti sa môže zmeniť, ale fotografia vždy zachytáva pravdu, spisovateľka a režisérka Lia Beltrami odpovedá, že „hovorí pravdu a hovorí. Oči zobrazených ľudí rozprávajú príbehy a my sa vždy snažíme, aby sme na každom zábere videli cestu, proces sociálnej zmeny. Dochádza k zmene fotografa, osoby alebo situácie, ktorú fotografia predstavuje, ako napríklad obraz domorodej ženy v Amazónii alebo mníšok na Borneu. Dbali sme na to, aby sa s každou z nich spájal príbeh zmeny. Nejde teda len o fotografiu, ale o fotografiu a sociálnu zmenu,“ uzatvára Lia Beltrami.
Protagonisti zmeny
Prefekt dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini na otvorení výstavy vyzdvihol význam tejto iniciatívy, „pretože spája slová s obrazmi a snaží sa pohnúť srdcami ľudí, aby si viac uvedomili, ako starostlivosť o náš spoločný domov, ktorým je Zem, ovplyvňuje náš osobný život a istým spôsobom aj naše vzťahy. Práve toto uvedomenie,“ vysvetľuje, „spúšťa premenu, ktorá sa v nás musí uskutočniť. Zvyčajne máme tendenciu vnímať zlé veci ako niečo, čo sa deje mimo nás, a my sa tomu prizeráme ako diváci. Tieto obrazy nás pohnú k tomu, aby sme sa stali protagonistami zmeny. Preto nám na tomto projekte tak veľmi záleží.“
Obrazy a slová na týchto fotografiách sú ohromujúce a prekvapujúce. „Ako hovorí pápež František,“ zdôrazňuje Paolo Ruffini, „zmysel pre údiv je niečo, čo sme v našej dobe, žiaľ, stratili, stratili sme schopnosť žasnúť nad vecami a pozorovať ich, čo nás istým spôsobom robí skutočnou výzvou. Tvárime sa, akoby sme videli všetko, a v skutočnosti nakoniec nevidíme nič. Obnoviť schopnosť žasnúť znamená vidieť a tiež byť videný inými. To je začiatok ekologickej konverzie.“
Maria Milvia Morciano