[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Blíži sa prvý Svetový deň detí, doteraz sa prihlásilo 64 000 detí z 85 krajín
P:3, 07. 05. 2024 13:30, ZAHFoto: Unslash


Vatikán 7. mája (E-kai) Na Svetový deň detí, ktorý sa organizuje po prvýkrát v histórii, sa stále prihlasujú ďalšie skupiny. S touto myšlienkou prišiel pápež František, ktorý chcel vytvoriť „mladšiu“ verziu Svetového dňa mládeže. Podujatie bude na Olympijskom štadióne v Ríme a na námestí pred Vatikánskou bazilikou 25. – 26. mája 2024, pričom na oboch sa zúčastní aj Svätý Otec. Doteraz sa prihlásilo 64 000 detí spolu so sprievodom, ktorý organizátori vyžadujú. Budú zastupovať 85 krajín.

Deti zo slumov a vojnou postihnutých krajín

„Ide o prorocký pohľad pápeža Františka, ktorý prinesie do Cirkvi veľa života,“ uviedol páter Enzo Fortunato pri predstavovaní posledných príprav od májového stretnutia. Taliansky františkán, ktorý je koordinátorom Svetového dňa detí, poukazuje na obrovskú solidaritu, s ktorou sa stretáva toto podujatie. „Máme informácie o deťoch z rôznych európskych krajín, ktoré predali svoje obľúbené hračky, aby financovali príchod svojich rovesníkov z chudobnejších krajín. Deje sa to medzi rodinami, ktoré sú okrem iného spojené s hnutím Fokoláre,“ povedal páter Fortunato.

„Okrem iných sa zúčastnia deti z Ukrajiny a Svätej zeme, od Jeruzalema cez Betlehem až po Gazu,“ prezradil. Vďaka špeciálnemu fondu solidarity, ktorý môže podporiť každý (www.giornatamondialedeibambini.org) sa okrem iného zúčastnia aj zástupcovia tých najmenších, ktorí žijú v brazílskych favelách či slumoch Buenos Aires a Haiti. František sa priznal, že objavenie mnohonárodnostnej mozaiky Večného mesta bolo pre neho veľkým prekvapením. „Na stretnutie sa prihlásili zástupcovia 37 národností žijúcich v Ríme. Oznámili, že prídu vo svojich tradičných národných krojoch,“ povedal páter Fortunato.

Program Svetového dňa detí

Kardinál José Tolentino de Mendonça informoval, že hoci Františkovo vyhlásenie Svetového dňa detí bolo veľkým prekvapením, rozbehla sa hladká organizačná mašinéria. „Na štadión môže vstúpiť maximálne 72 000 ľudí, to pre nás predstavuje početné obmedzenie. Naopak, na vatikánsku omšu môže prísť oveľa viac ľudí,“ povedal prefekt Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, ktoré podujatie pripravuje.

V sobotu 25. mája bude na Olympijskom štadióne mestečko v detskej veľkosti, ktoré bude k dispozícii od 12:30. Budú sa konať športové a umelecké podujatia. O 17:00 príde pápež František, ktorý bude odpovedať na otázky najmenších detí. „Dostávame more otázok, ako aj kresieb, v ktorých deti chcú Františkovi povedať svoje starosti a sny do budúcnosti,“ povedal páter Fortunato. Do kampane sa zapojilo viac ako 2 000 škôl. Napríklad z Brazílie prišiel balík s 2345 kresbami, ktoré zozbierali Rytieri Nepoškvrnenej.

Ako zdôrazňuje koordinátor Svetových dní mládeže, prevládajú tri témy – blízke pápežovi Františkovi – hľadanie mieru, potreba bratstva a vzájomného rešpektu a ochrana životného prostredia a Zeme ako „spoločného domova.“

Na nedeľu František pozýva účastníkov Svetového dňa detí do Vatikánu. Na Svätopeterskom námestí pre nich bude sláviť svätú omšu, po ktorej pozdraví všetky deti. O hudobné stvárnenie liturgie sa postará slávny detský zbor z Bologne Coro dello Zecchino d'oro, ktorý pôsobí vo františkánskom inštitúte Antonianum od roku 1963.

Dni detí v diecézach

Kardinál José Tolentino de Mendonça pripomenul, že s myšlienkou novej iniciatívy prišiel pápež po stretnutí s 8 000 deťmi, ktoré sa konalo v novembri minulého roka v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie oznámil túto udalosť. Bude sa konať pod mottom Hľa, všetko robím nové a na Františkovu žiadosť sa má konať súčasne v Ríme a v diecézach po celom svete. Stretnutie je určené pre deti vo veku od 6 do 12 rokov. Na každú sedemčlennú skupinu budú dvaja dospelí sprevádzajúci.

Očakáva sa, že na podujatí bude pracovať viac ako 1 000 dobrovoľníkov, vrátane mnohých študentov z celého Apeninského polostrova, ako aj z iných krajín. Akreditovalo sa viac ako 300 novinárov. Mnohé skupiny prídu na stretnutie vlakom. Pri tejto príležitosti František poskytol krátky rozhovor pre časopis Talianskych štátnych železníc. V ňom sa priznal, že od detstva rád využíval verejnú dopravu, aby bol bližšie k ľuďom, a že mu to ako pápežovi chýba. Na otázku o nadchádzajúcom stretnutí sa vyznal: „Najmladší ľudia si v sebe chránia neporušený zmysel pre krásu. Pozorujme ich a počúvajme, ak to budeme robiť, budú citlivo vnímať aj nás dospelých.“( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240507021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]