[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rím bude tento mesiac hostiť medzinárodnú konferenciu o športe a spiritualite
P:3, 07. 05. 2024 13:25, ZAHFoto: Vatican Media


Rím 7. mája (VaticanNews) V dňoch 16. – 18. mája sa v Ríme zíde 200 účastníkov na medzinárodnej konferencii  Šport a spiritualita. Pred olympijskými hrami v Paríži ju organizuje vatikánske Dikastérium pre kultúru a francúzske veľvyslanectvo pri Svätej stolici. Na podujatí sa zúčastní približne 200 profesionálnych, paralympijských a amatérskych športovcov, zástupcov medzinárodných športových organizácií, manažérov športových klubov, univerzitných študentov športu, psychológie, sociológie/antropológie, filozofie, teológie a zástupcov pastoračnej starostlivosti v oblasti športu, aby sa zamysleli nad duchovnými dôsledkami toho, čo sa stalo jednou z najviac praktizovaných a sledovaných kultúrnych aktivít v súčasnej spoločnosti.

Duchovný rozmer športu

Šport bol skutočne vždy spojený s duchovným rozmerom života, ako to pri viacerých príležitostiach zdôraznil pápež František, poznamenal kardinál José Tolentino Mendonça, ktorý 16. mája otvorí konferenciu.„Ak sa pozrieme na dejiny športu paralelne s dejinami Cirkvi, nájdeme mnoho momentov, keď bol šport inšpiráciou a metaforou pre život kresťanov, alebo keď samotné kresťanstvo obohatilo šport svojou humanistickou víziou,“ povedal prefekt dikastéria pre kultúru a vzdelávanie na pondelkovej tlačovej konferencii k podujatiu, na ktorom sa zúčastnila aj francúzska veľvyslankyňa pri Svätej stolici Florence Manginová.

Cirkev a šport

Účastníci sa preto budú snažiť pochopiť, prečo sú dnes športy také populárne, identifikovať riziká, posúdiť ich význam pre budovanie bratskejšej, tolerantnejšej a spravodlivejšej spoločnosti, a tak rozoznať, ako sa Boh prejavuje v športovom súťažení. Zámerom je odpovedať na dve základné otázky: „Čo má šport povedať Cirkvi?“ a „Čo má Cirkev povedať športu?“ Práve preto bol zvolený názov konferencie, povedal kardinál Mendonça.

Prvý deň (16. mája) bude zameraný na vzťah Cirkvi a športu, a to prostredníctvom výmeny svedectiev vrcholových športovcov a niektorých konkrétnych pastoračných skúseností, ktoré stavajú šport do služby evanjeliu a evanjelium do služby športu. Druhý deň (17. mája) sa zameria na vzťah „človek a šport“ prostredníctvom reflexie skupiny vysokokvalifikovaných prednášateľov z talianskych a francúzskych univerzít, ktorí budú diskutovať o športe z hľadiska jeho pedagogického, filozofického, sociologického a teologického významu. Tretí deň (18. mája) bude mať praktickejší rozmer v podobe solidárneho športového podujatia (Štafeta bratstva), ktorého cieľom je ukázať občianskej spoločnosti spoločenský význam športu ako takého.

Lisa Zengarini – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, lz, ml; pz ) 20240507020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]