[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská garda sa rozšírila o 34 nových členov, prísahu zložili vo Vatikáne
P:3, 07. 05. 2024 13:20, ZAHFoto: Vatican media


Vatikán 7. mája (VaticanNews) V pondelok 6. mája sa Vatikán zaplnil Švajčiarmi. Pápežská švajčiarska garda sa rozšírila o 34 nových členov.

Slávnosť začala pre regrútov rannou svätou omšou v Bazilike sv. Petra, ktorej predsedal vatikánsky štátny sekretár kard. Pietro Parolin. Následne prijal Švajčiarsku gardu s rodinami pápež František. Slávnostnú prísahu potom noví príslušníci gardy zložili na Nádvorí sv. Damaza vo Vatikáne.

Deň 6. máj je tradične slávnosťou pre Pápežskú švajčiarsku gardu a spája sa s udalosťou vyplieňovania Ríma v roku 1527, keď pri bránení pápeža Klementa VII. pred vojskom Karola prišlo o život 189 gardistov. V tento deň sa už tradične koná aj prísaha nových členov do „pápežovej armády“, pričom ju prednesú vo svojej materinskej reči, ktorá môže byť nemčina, francúzština, taliančina alebo rétorománčina.

Svätá omša s kardinálom Parolinom

Pred tradičnou ceremóniou, na ktorej sa zúčastnila delegácia Švajčiarskej konfederácie a substitút vatikánskeho Štátneho sekretariátu arcibiskup Mons. Edgar Peña Parra, prijal Pápežskú švajčiarsku gardu spolu s rodinami Svätý Otec František. Na osobitnej audiencii im najprv poďakoval za „svedomitý štýl“ života a za ich „každodennú, vždy veľkorysú a usilovnú službu.“ Osobitne poďakoval veliteľovi gardy plukovníkovi Christophovi Grafovi a rodinám regrútov za ich výchovu. Ďalej pokračoval:

„Drahí gardisti. (...)  Vládne medzi vami veľmi dobrý duch zboru, pozitívna a úctivá atmosféra v kasárňach, zdvorilé správanie k nadriadeným a hosťom, a to aj napriek niekedy dlhým obdobiam intenzívnej a únavnej služby, vzhľadom na to, že máte o niečo nižší počet príslušníkov. Vykazujete vysokú úroveň motivácie a ochoty slúžiť a tiež – a to ma veľmi teší – dobré vzťahy medzi sebou: chodíte spolu na výlety, trávite spolu dovolenky, často chodíte spolu von. A to je veľmi pekné!“

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews 

Zloženie slávnostnej prísahy

Pápež František zdôraznil, že „vzťah je pre kresťanov kľúčovou skúsenosťou“ a vysvetlil: „Ježiš nám zjavil a dosvedčil, že Boh je láska, je vzťahom sama o sebe a v tomto tajomstve nachádzame cieľ a naplnenie našej existencie. Dobré vzťahy sú hlavnou cestou nášho ľudského a kresťanského rastu a dozrievania. Mnohé z toho, čo charakterizuje našu osobnosť, sme sa naučili prostredníctvom vzťahov s rodičmi, súrodencami, spolužiakmi, učiteľmi, priateľmi, kolegami v práci a podobne. Preto je pre vás život v rozšírenej rodine Švajčiarskej gardy počas najmenej dvoch rokov služby takým dôležitým a formujúcim obdobím. Nie je to len obdobie práce, ale čas života a vzťahov, intenzívneho spoločenstva v rôznorodosti.“

Slávnostná prísaha na Nádvorí sv. Damaza

Rímsky biskup v tejto súvislosti spomenul budovanie nových kasární, ktoré by mali „významne prispieť k zjednoteniu gardistov, k posilneniu puta a pocitu rodiny,“ pretože v súčasnosti sú „nútení žiť trochu rozptýlene kvôli nedostatku priestoru“. Pápež regrútov vyzval: „Vyzývam vás, aby ste aktívne rozvíjali komunitný život, pokiaľ ide o vzťahový rozmer. Dnes je medzi mladými ľuďmi rozšírený zvyk tráviť voľný čas osamote s počítačom alebo mobilom. Preto aj vám, mladí gardisti, hovorím: Prosím choďte proti prúdu! Je lepšie využiť voľný čas na spoločné aktivity, na spoznávanie Ríma, na šport, na chvíle bratstva, v ktorých sa môžete rozprávať a podeliť sa o zážitky... Tieto skúsenosti vás vnútorne posilnia a budú vás sprevádzať po celý život.“

Na záver Svätý Otec príslušníkov Pápežskej švajčiarskej gardy s rodinami zveril pod ochranu Panny Márie a ich patrónov a povzbudil ich pokračovať v náročnej službe.

Udelenie ocenení na Námestí rímskych prvomučeníkov

V programe slávnostného dňa boli aj vešpery v kostole Bolestnej Panny Márie (Santa Maria della Pietà) v Campo Santo Teutonico, ktorým predsedal Mons. Edgar Peña Parra. Po nich nasledovalo odhalenie venca na počesť padlých v roku 1527 a udelenie vyznamenaní na Námestí rímskych prvomučeníkov vo Vatikáne.

Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240507019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]