Prešov 7. mája (TK KBS) V sobotu 4. mája gréckokatolícka rusínska organizácia Obščestvo sv. Joana Krestiteľa (Spolok sv. Jána Krstiteľa) oslávila v Prešove dvadsiate výročie svojho obnovenia.
Slávnosť sa začala ďakovnou svätou liturgiou, ktorú v Katedrále sv. Jána Krstiteľa spolu s rusínskymi kňazmi slúžil prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim. Pred liturgiou všetkých privítal hospodár spolku a hlavný redaktor časopisu Artos Milan Jasik. Liturgiu svojím spevom sprevádzal spevácky súbor Barvinok z Kamienky.
V homílii vladyka Jonáš poukázal na významnosť dvadsiateho výročia obnovenia Spolku sv. Jána Krstiteľa a upriamil aj pozornosť podľa slov evanjelia na vernosť ovečky, ktorá pokorne nasleduje svojho pastiera. Tým Dobrým pastierom je Kristus, ktorý nás ako verné ovečky všetkých vedie k spoločnému cieľu.
Kňazov a laikov Obščestva sv. Joana Krestiteľa vyzval, aby boli vernými ovečkami, ktoré nasledujú Dobrého pastiera. Zároveň vladyka Jonáš povzbudil všetkých k plneniu Božej vôle pri nasledovaní Krista a poželal veľa Božích milostí pri aktivitách spolku na Božiu slávu a blaho Gréckokatolíckej cirkvi.
Po liturgii nasledovali pozdravné slová adresované Spolku sv. Jána Krstiteľa od predstaviteľov rusínskych organizácii. Predseda spolku Jaroslav Popovec odovzdal vladykovi za všetkých členov pamätnú plaketu z príležitosti 20. výročia.
Druhá časť osláv pokračovala v priestoroch Arcibiskupského úradu, kde v sále biskupov po piesni súboru Barvinok Hospodi pomiluj, Hospodi prosti, všetkých prítomných privítal vladyka Jonáš. Následne rusínske organizácie a tiež jednotlivci obdržali dvadsaťpäť pamätných plakiet z príležitosti 20. výročia obnovenia spolku ako poďakovanie za dlhoročnú spoluprácu.
Potom nasledovalo pohostenie a nakoniec zaznelo mnoholistvije – Christos voskrese vladykovi Jonášovi a všetkým členom Obščestva sv. Joana Krestiteľa.
Spolok sv. Jána Krstiteľa (Obščestvo sv. Joana Krestiteľa) pôvodne vznikol ešte v roku 1862. Založil ho prešovský biskup Jozef Gaganec a organizoval ho prešovský kanonik Alexander Duchnovič. V druhej polovici 19. stor. bola jeho činnosť pozastavená a obnovený bol až začiatkom 21. stor. Jeho programom je v prvom rade náboženský, potom národný a nakoniec kultúrny rozvoj rusínskych gréckokatolíkov.
TK KBS informoval Milan Jasik