[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove oslávili dvadsiate výročie obnovenia Spolku svätého Jána Krstiteľa
P:3, 07. 05. 2024 12:20, DOMFoto: M. Pira


Prešov 7. mája (TK KBS) V sobotu 4. mája gréckokatolícka rusínska organizácia Obščestvo sv. Joana Krestiteľa (Spolok sv. Jána Krstiteľa) oslávila v Prešove dvadsiate výročie svojho obnovenia.

Slávnosť sa začala ďakovnou svätou liturgiou, ktorú v Katedrále sv. Jána Krstiteľa spolu s rusínskymi kňazmi slúžil prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim. Pred liturgiou všetkých privítal hospodár spolku a hlavný redaktor časopisu Artos Milan Jasik. Liturgiu svojím spevom sprevádzal spevácky súbor Barvinok z Kamienky.

V homílii vladyka Jonáš poukázal na významnosť dvadsiateho výročia obnovenia Spolku sv. Jána Krstiteľa a upriamil aj pozornosť podľa slov evanjelia na vernosť ovečky, ktorá pokorne nasleduje svojho pastiera. Tým Dobrým pastierom je Kristus, ktorý nás ako verné ovečky všetkých vedie k spoločnému cieľu.

Kňazov a laikov Obščestva sv. Joana Krestiteľa vyzval, aby boli vernými ovečkami, ktoré nasledujú Dobrého pastiera. Zároveň vladyka Jonáš povzbudil všetkých k plneniu Božej vôle pri nasledovaní Krista a poželal veľa Božích milostí pri aktivitách spolku na Božiu slávu a blaho Gréckokatolíckej cirkvi.

Po liturgii nasledovali pozdravné slová adresované Spolku sv. Jána Krstiteľa od predstaviteľov rusínskych organizácii. Predseda spolku Jaroslav Popovec odovzdal vladykovi za všetkých členov pamätnú plaketu z príležitosti 20. výročia.

Druhá časť osláv pokračovala v priestoroch Arcibiskupského úradu, kde v sále biskupov po piesni súboru Barvinok Hospodi pomiluj, Hospodi prosti, všetkých prítomných privítal vladyka Jonáš. Následne rusínske organizácie a tiež jednotlivci obdržali dvadsaťpäť pamätných plakiet z príležitosti 20. výročia obnovenia spolku ako poďakovanie za dlhoročnú spoluprácu.

Potom nasledovalo pohostenie a nakoniec zaznelo mnoholistvije – Christos voskrese vladykovi Jonášovi a všetkým členom Obščestva sv. Joana Krestiteľa.

Spolok sv. Jána Krstiteľa (Obščestvo sv. Joana Krestiteľa) pôvodne vznikol ešte v roku 1862. Založil ho prešovský biskup Jozef Gaganec a organizoval ho prešovský kanonik Alexander Duchnovič. V druhej polovici 19. stor. bola jeho činnosť pozastavená a obnovený bol až začiatkom 21. stor. Jeho programom je v prvom rade náboženský, potom národný a nakoniec kultúrny rozvoj rusínskych gréckokatolíkov.

TK KBS informoval Milan Jasik( TK KBS, mja, ml; pz ) 20240507015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]