[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla knižná novinka o dieťati s poruchou ADHD s názvom Ach, to naše dieťa
P:3, 07. 05. 2024 11:26, DOMFoto: Archív Nového mesta


Bratislava 7. mája (TK KBS) Zázrak života nespočíva len v tom, že sme, že žijeme, ale aj v tom, že sme takí, akí sme, a nie iní. Práve vďaka tejto odlišnosti sme výnimoční, máme svoje poslanie a svoj jedinečný zmysel; to nás robí unikátnymi a svojím spôsobom nenahraditeľnými. Rodičia, vychovávatelia, učitelia aj katechéti hľadajú tento hlbší zmysel zázraku života zvlášť pri deťoch, ktoré majú poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou (ADHD); často sú zneistení nesústredenosťou dieťaťa, jeho „neschopnosťou“ plniť zadané úlohy, vonkajším a vnútorným nepokojom, rušivým správaním.

„Ak takémuto dieťaťu zadáte nejakú úlohu, musíte sa presvedčiť, že ju vzal na vedomie, v opačnom prípade ju určite nesplní. Pri každej činnosti ho treba sprevádzať a vracať späť, inak sa začne hrať s prvým papierikom, hračkou, papučou... Každá úloha, ktorú má splniť, preň predstavuje vrchol vysokej hory, na ktorú nemôže dosiahnuť, a preto sa tak urputne vzpiera. Zvyčajne v takomto stave upadá do afektu, čo znamená hlasný plač a hádzanie všetkým naokolo, kopanie a dupanie. Vtedy nás nie je schopný počuť, nieto ešte pochopiť. To znamená, že musíme vystihnúť správny okamih a nájsť spôsob, ktorý mu aktuálne vyhovuje, aby sme presmerovali jeho pozornosť a pokojne a prívetivo ho prinútili splniť si danú úlohu,“ vysvetľuje v úvode knihy o dieťati s poruchou ADHD – Ach, to naše dieťa prof. Dr. Sebastjan Kristovič, keďže porucha pozornosti je v aktuálne horúcou témou aj pre psychológov a psychiatrov.

Kniha prináša nielen praktické rady, ako sa vyrovnať s rôznymi situáciami v rodine, kolektíve či škole, ale je aj výzvou, inšpiráciou a povzbudením, aby sa žiadny človek pri výchove dieťaťa s poruchou ADHD nepoddával pocitom únavy, osamotenosti, bezradnosti či rozpakov. Kniha je určená pre všetkých s podobným životným príbehom; ktorý nemusí byť ťarchou, ale práve naopak: jedným veľkým a krásnym dobrodružstvom. Knižnú novinku si teraz za zvýhodnenú cenu môžete kúpiť v e-shope na portáli nm.sk.

TK KBS informovala Júlia Kubicová( TK KBS, jku, ml; pz ) 20240507011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]