Vatikán 2. mája (VaticanNews) Vo štvrtok 2. mája prijal pápež František účastníkov zhromaždenia prímasov anglikánskeho spoločenstva. V úvode ich pozdravil slovami Zmŕtvychvstalého: Pokoj vám a dodal: „aj dnes, ak upriamime svoj pohľad skôr na Krista než na seba, zistíme, že Zmŕtvychvstalý je uprostred nás a chce nám darovať svoj pokoj a svojho Ducha.“
V súvislosti so stretnutím Zmŕtvychvstalého s ustráchanými apoštolmi pápež dodal:
„Aj dnes, keď sa vedúci Božieho ľudu zídu, môžu pociťovať rovnaký strach ako učeníci: môžu sa nechať zlákať k skľúčenosti, vyjadrovať si navzájom sklamania a nenaplnené očakávania, nechať sa ovládať starosťami a nedokázať zabrániť tomu, aby sa medzi nimi rozhojňovali jednotlivé rozdiely.“
Vo svojom príhovore Svätý Otec spomenul viaceré momenty spoločnej modlitby a zdôraznil:
„Pán volá každého z nás, aby sme boli budovateľmi jednoty, a hoci ešte nie sme jedno, naše nedokonalé spoločenstvo by nám nemalo brániť kráčať spoločne.“
Podľa slov pápeža Františka je potrebné hľadať „možnú praktickú spoluprácu na rôznych úrovniach: pastoračnej, kultúrnej, sociálnej, ale aj pri svedectve o posolstve evanjelia.“
Na margo rozdielov pápež uviedol:
„Rozdiely nezmenšujú rozsah toho, čo nás spája: nemôžu nám brániť v tom, aby sme sa navzájom uznávali za bratov a sestry v Kristovi na základe nášho spoločného krstu.“
„Božia cesta nás vedie k tomu, aby sme sa stále živšie pridŕžali Pána Ježiša, pretože len v spoločenstve s ním nájdeme plné spoločenstvo v sebe.“
„Dnešný rozorvaný svet potrebuje zjavenie Pána Ježiša! Potrebuje poznať Krista! Niektorí z vás pochádzajú z oblastí, kde sú vojna, násilie a nespravodlivosť každodenným chlebom veriacich, ale ani v krajinách, ktoré sa považujú za bohaté a pokojné, nechýba utrpenie.“
„Čo môžeme ponúknuť tvárou v tvár tomuto všetkému, ak nie Ježiša, Spasiteľa? Dávať ho poznať je naším poslaním. V nadväznosti na to, čo povedal Peter mrzákovi pri chrámovej bráne, to, čo musíme ponúknuť našej krehkej a núdznej dobe, nie je striebro a zlato, ale Kristus a úžasné ohlasovanie jeho kráľovstva (porov. Sk 3, 6).“
Svätý Otec pripomenul vyjadrenie pápeža Gregora Veľkého, že rímsky biskup je servus servorum Dei – služobník Božích služobníkov“ a dodal: „Preto je potrebné viesť bratský dialóg, trpezlivý dialóg [...], ktorý zanechá zbytočné spory, aby sme pochopili, ako sa môže petrovská služba rozvíjať ako služba lásky pre všetkých.“
Martin Jarábek – VaticanNews