[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Od Svätého Otca očakávam povzbudenie a posilu vo viere
P:3, 02. 05. 2024 09:29, DOMMons. Bernard Bober

Foto: Peter Zimen


Bratislava 2. mája (TK KBS) Od osobného stretnutia so Svätým Otcom očakávam povzbudenie a možno aj nejaké usmernenie, radu a posilu vo viere, povedal mesiac pred stretnutím s pápežom Františkom Mons. Bernard Bober, predseda Konferencie biskupov Slovenska. „Verím, že naši veriaci sa budú s nami zjednocovať na našej ceste,“ uviedol v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS.

Kosice, Bober, Frantisek

- Čo je hlavným cieľom návštevy biskupov vo Vatikáne?

Hlavným cieľom je stretnutie so Svätým Otcom, potvrdenie jednoty s ním, ako s nástupcom apoštola Petra. Okrem toho navštívime aj rôzne dikastériá, kde budeme s kompetentnými riešiť rôzne otázky týkajúce sa života Cirkvi na Slovensku, pričom v mnohých prípadoch nám pomôžu skúsenosti, nadhľad a pohľady univerzálnej Cirkvi, ktoré stelesňujú vatikánske inštitúcie.

- Na Ad limina ste sa zúčastnili už niekoľkokrát, tento raz však budete v pozícii predsedu KBS. V čom vnímate rozdiel?

V porovnaní s predchádzajúcimi návštevami myslím, že nezažijem nič výnimočné ani teraz v pozícii predsedu KBS, veď sme si navzájom bratmi v biskupskej službe, a každý z nás si do Večného mesta prináša v srdci radosti i starosti svojej vlastnej diecézy.

- Každý diecézny biskup pripravil vopred správu, v ktorej referoval o stave diecézy. Čo všetko má takáto správa obsahovať?

Správa o živote a stave diecézy má obsahovať celkovo 22 bodov, teda tematických okruhov, kde sa opisuje pastoračná a administratívna organizácia, liturgický život, katechéza, misijná spolupráca, ekumenizmus, charita a rôzne perspektívy pre budúcnosť.

- Spomínajú biskupi len tie pekné stránky alebo otvárajú aj to, čo diecézu trápi?

Biskupi sa nevyhýbajú priamemu a pravdivému opisu stavu diecézy. Vnímajú nielen spoločenské zmeny, ale aj pretrvávajúcu sekularizáciu, úbytok veriacich, nedostatok duchovných povolaní, individualizmus a indiferentizmus.

- Týždeň vo Vatikáne vyvrcholí osobnou audienciou so Svätým Otcom, ktorá sa bude konať v piatok 7. júna. Čo od nej očakávate?

Od osobného stretnutia so Svätým Otcom očakávam povzbudenie a možno aj nejaké usmernenie, radu a posilu vo viere.

Vatikan, Bober, Frantisek, Kolesarova

- Ako sa môžu veriaci zo Slovenska zapojiť do duchovnej prípravy na Ad limina a sprevádzať svojich biskupov modlitbami?

Verím, že naši veriaci sa budú s nami zjednocovať na našej ceste, pretože sme jedno mystické Kristovo telo. Pred návštevou pozývame veriacich modliť sa deviatnik pred začiatkom samotnej návštevy. Do farností im preposielame aj konkrétnu modlitbu za túto návštevu a konkrétne prosby v rámci svätej omše. Veriaci sa organizujú aj v skupinách, ktoré nás budú ako pútnici sprevádzať v Ríme a môžu byť dokonca aj účastní na ranných svätých omšiach spolu s nami.

Pripravila Katarína Jančišinová( TK KBS, kj, ml; pz ) 20240502009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]