[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvo kňaza Petra Sýkoru z celosvetového stretnutia farárov pre synodu (1)
P:3, 30. 04. 2024 09:29, ZAH

Rím 30. apríla (TK KBS) V dňoch 29. apríla – 2. mája 2024 sa v Sacrofane a Ríme koná medzinárodné stretnutie približne 200 farských kňazov, ktoré sa zaoberá témou Ako byť synodálnou miestnou cirkvou v misii? Táto aktivita je súčasťou príprav na druhé zasadnutie XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody o synodalite.

Medzi účastníkmi sú aj kňazi zo Slovenska – kňaz a člen synodálneho tímu Košickej arcidiecézy Peter Sykora, kňaz Prešovskej archieparchie Marcel Mojzeš a kňaz Ľudovít Pokojný z Bratislavskej arcidiecézy. Prinášame svedectvo Petra Sykoru.

Rim, synoda, farari

Farári pre Synodu (1. deň)

V týchto dňoch sa v Sacrofane pri Ríme koná celosvetové stretnutie farárov, ktorí ako delegáti jednotlivých miestnych Cirkví prišli pracovať na synodálnej ceste a priniesť svoj príspevok pre Plenárne zasadnutie Synody biskupov, ktoré sa bude konať v októbri.

Dôležitosť týchto dní pripomenul kardinál Mario Grech v pondelok ráno vo svojom úvodnom príhovore, keď konštatoval, že neexistuje synoda bez biskupov a neexistuje synoda bez farárov, pretože práve oni reprezentujú svojho biskupa vo farnosti. Pripomenul tiež, že sa naše časy podobajú príbehu knihy Genezis. Rovnako ako v nej sú opísané histórie ľudí a história Boha, ktoré sa prelínajú, rovnako je to dnes v Cirkvi. Vskutku žijeme rôzne príbehy a teda sme zbierkou rôznych histórií. V nich sa spája človek s Bohom – v radostiach aj smútkoch, v opustení aj v prozreteľnosti. Tieto príbehy a skúsenosti prišli kňazi do Ríma zdieľať.

Účastníkom sa prihovorili aj predstavení Dikastéria pre klérus, Dikastéria pre evanjelizáciu a Dikastéria pre východné cirkvi. Tieto pápežské úrady pomáhajú Generálnemu sekretariátu biskupskej synody v hľadaní miesta kňazov a špeciálne farárov na synodálnej ceste a ich prínos pre Synodu o synodálnej povahe Cirkvi. Práve tento cieľ má prebiehajúce stretnutie farárov. Všetci predstavení svorne pozvali kňazov z celého sveta slobodne vstúpiť do dialógu a pomôcť im správne pracovať na úrovni univerzálnej Cirkvi. Kňazi to náležite ocenili uznaním a vyjadrením radosti, že Svätý Stolec nie len dozerá a riadi Cirkev, ale že počúva kňazov a s pokorou v tomto načúvaní hľadá vanutie Ducha.

Celý prvý deň prebiehali intenzívne práce v skupinách o téme „Tvár synodálnej Cirkvi“, teda o prvej časti Syntézy riadneho zasadania biskupskej synody, ktorá sa konala tiež v Ríme v októbri minulého roka. Ako metódu týchto prác kňazi použili Konverzáciu v Duchu, ktorá sa stala metodológiou dynamického rozlišovania v Cirkvi. Kňazom pomáhali facilitátori, aby boli práce efektívne a priniesli svoje ovocie.

Po úvodných príhovoroch expertov, ktorí boli pozvaní do celej tejto prebiehajúcej synodálnej fázy, sa skupiny pustili do opravdivého a pokorného dialógu a rozlišovania. Práve odborníci pozvali kňazov objať pravdu a hľadať, čo Duch hovorí svojej Cirkvi. Hneď v úvode sa ale pripomenula dôležitosť nehľadať „ducha epochy“, ale „znamenia čias“. Aj týmto sa kňazi z celého sveta nechali viesť v duchovnom kráčaní a teda v autentickom dialógu v modlitbovej atmosfére.

Vo všetkých skupinách bolo cítiť radosť a nadšenie zo synodálneho kráčania a mnohí skonštatovali, že Duch Svätý si viedol tieto práce. Veľa svedectiev teda prinieslo presvedčenie, že aj na úrovni kňazských dialógov je možné prežívať spoločné kráčanie v ústrety napĺňania misie Cirkvi, ktorá nám bola zverená. Povzbudení úvodnými príhovormi všetci kňazi vyjadrili svoje pozitívne aj negatívne skúsenosti so synodálnym kráčaním vo vlastných farnostiach a diecézach. V úprimnosti príspevkov sa ukázala krása univerzálnosti Cirkvi. Pripomenulo sa ale, že univerzálny rozmer Cirkvi a lokálny sa musia navzájom dopĺňať a sú si navzájom obohatením a pomocou.

Ako veľmi dôležitý moment spoločného kráčania sa ukázala výzva vyhnúť sa extrému demokratizácie Cirkvi a klerikalizmu. Napriek mnohým pozitívnym a dojímavým svedectvám kňazov sa práce niesli aj v duchu priameho konfrontovania sa s problémami. Konštatovalo sa napríklad, že mnohí kňazi vo svete odmietajú prebiehajúcu Synodu, pretože sa boja straty moci a postavenia. Jedným dychom sa ale pripomenulo riziko klerikalizmu laikov, ktoré sa stalo rizikom v nejednej partikulárnej Cirkvi. Kňazi sa pokúšali v skupinách, a neskôr aj v otvorenom dialógu celého zhromaždenia, takto konštatovať krásy aj úskalia synodálnej cesty.

Veľmi dojímavé bolo zistenie viacerých skupín, že najväčším prínosom kňazov celého sveta pre synodálnu cestu, a vôbec pre celú Cirkev, bude osobná konverzia každého z nás. Práve obrátenie kňazov sa ukázalo ako veľká výzva spolu s hľadaním svojej identity, ktorá sa v pohyboch Cirkvi stáva čoraz ťažšie uchopiteľnou. Potom bude každý kňaz ochotnejší osvojiť si synodálny štýl pastorácie, katechizácie, evanjelizácie, dialógu s každým bez rozdielu a pre celý svoj kňazský život ako taký.

Celodenné práce kňazi ukončili spoločným slávením Eucharistie, v ktorej nás Kristus zjednocuje. Pracovný dialóg sa večer premenil na prežívanie kňazského bratstva v praxi zdieľaním sa s bohatstvom svojej kultúry. Univerzálnosť Cirkvi, ktorú kňazi prežívali a cítili v aule sa tak konkretizovala v rôznosti pri stole. Tak kňazi prežili okrem zážitku vanutia Ducha Svätého aj radosť z kňazského spoločenstva, ktoré je nielen radosťou kňazov, ale aj svedectvom pre všetkých veriacich.

TK KBS informoval Peter Sykora



( TK KBS, ps, ml; pz ) 20240430011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]