Libanon 29. apríla (VaticanNews) Pretrvávajúca kríza v Libanone tvrdo zasahuje všetkých. Trpia ňou aj katolícke školy, ktoré boli doteraz jedným zo základných pilierov miestneho vzdelávacieho systému pre chudobnejšie aj bohatšie vrstvy spoločnosti. Sr. Marie-Antoinette Saadé, ktorá pôsobí v pobočke Notre-Dame v Sahel Alma severne od Bejrútu, uvádza príklady.
„Je to pre nás kríž,“ zdôrazňuje rehoľníčka v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. „Museli sme opustiť naše dediny a zveriť naše školy laickým spoločnostiam alebo ich odovzdať iným kongregáciám.“ Zdôrazňuje, že rozlišovanie je veľmi ťažké a že pre miestne rodiny nie je ľahké prijať správu o zmenách. Krízová situácia všetko veľmi komplikuje, zdôrazňuje sr. Saadé. „Nie sme schopní vypracovať skutočné, konkrétne a praktické stratégie na pokračovanie našej misie. Čo teda môžeme skutočne očakávať (...)? Na aké záruky sa môžeme spoľahnúť? To sú otázky, na ktoré nemáme odpovede a môžeme sa naozaj spoliehať len na Prozreteľnosť, na Boha a zároveň na tých anjelov, ktorých nám Pán posiela,“ vyznáva sa rehoľná sestra.
Dodáva, že tu vidí veľký problém. „Ak sa zrúti súkromný sektor náboženského vzdelávania, môže sa zrútiť aj ,posolstvo Libanonu‘,“ upozorňuje sestra Saadé s odkazom na slová svätého Jána Pavla II. Ten raz hovoril o spolužití rôznych náboženstiev a kultúr v tejto malej blízkovýchodnej krajine. Bez výbežkov, kde sa bude v živote praktizovať kultúra dialógu, bude celá skúsenosť spochybnená, konštatuje.