Jeruzalem 29. apríla (KAP/KNA) Deti našli v národnom parku Kursi pri Galilejskom jazere 1 200 rokov starú mincu. Mincu z islamských čias objavili neďaleko ruín byzantského kláštora z piateho storočia, informujú izraelské médiá. Kursi je považované za miesto biblického zázraku uzdravenia, pri ktorom Ježiš vyhnal démonov posadnutého muža do stáda prasiat, ktoré sa potom ponorili do jazera. Medzi významné nálezy v kláštore Kursi patria nádherné mozaikové podlahy, fragmenty keramiky, mince a architektonické pozostatky.
Podľa archeológa Achia Cohena objav detí opäť dokazuje zložitú históriu mesta Kursi, ktoré bolo dôležité počas byzantského obdobia, ale aj po islamskom dobytí v roku 636.
Achia Cohen-Tavor, archeologička, ktorá viedla novšie vykopávky. Vďaka projektu „Kopanie v čase“ umožňuje miestnej komunite a verejnosti nahliadnuť do svojej práce v určitých termínoch, napríklad počas sviatkov Pesach. Podľa správ boli počas predchádzajúcich vykopávok v blízkosti Kursi objavené aj pozostatky židovskej dediny z obdobia pred byzantským kláštorom. Biblický „zázrak s prasaťom“ niektorí exegéti interpretujú aj ako skrytý útok proti vtedajšej rímskej okupačnej moci. Židia považovali ošípané za nečisté zvieratá a kanec bol emblémom rímskych legionárov, ktorí sa nachádzali v regióne.