[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tisíce veriacich si uctili Jána Pavla II. pri príležitosti 10. výročia jeho kanonizácie
P:3, 28. 04. 2024 18:40, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 28. apríla (VaticanNews) Za účasti tisícov veriacich vrátane mnohých Poliakov sa v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne konala v sobotu svätá omša pri príležitosti 10. výročia kanonizácie Jána Pavla II. Predsedal jej kardinál Giovanni Battista Re, dekan kardinálskeho kolégia. Homíliu predniesol kardinál Angelo Comastri, emeritný arcikňaz vatikánskej baziliky, ktorý zdôraznil, že Ján Pavol II. sa zasadzoval za mier, rodinu a ľudský život. Medzi koncelebrantmi bol aj kardinál Stanislaw Dziwisz, dlhoročný sekretár poľského pápeža, ktorý poznamenal, že prostredníctvom slávnostnej omše sa oživila spomienka a láska veriacich k Jánovi Pavlovi II.

„Svoju službu som začal počas pontifikátu Jána Pavla II. Keď som začínal a potom, keď som bol podsekretárom, bol tu ešte Ján Pavol, takže pre mňa sú to veľmi silné spomienky. Myslím si, že pre Cirkev bol naozaj pápežom s veľkým rozhľadom. Otázky, ktoré spomínal kardinál Comastri, riešil s veľkou silou a vedel, ako reagovať na tendencie k sekularizácii. Bol v našom svete. Je skutočne veľkým ohlasovateľom Ježiša Krista, veľkým svedkom Ježiša Krista,“ povedal Vatikánskemu rozhlasu – Vatican News kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice.

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News veľkosť Jána Pavla II. počas slávnostného obradu vo Vatikáne zdôraznila veľvyslankyňa Poľskej republiky v Taliansku Anna Maria Andersová. Mal, podobne ako môj otec, veľkú odvahu, hovoril otvorene, čo si myslí. Jána Pavla II. poznajú na celom svete a veľmi si ho vážia aj v Taliansku. Stretol som sa s ním trikrát, na rôznych oslavách v priebehu mnohých rokov, nikdy nebol taký pápež ako on, bol to niekto výnimočný, dodala.

Kardinál Gerhard Müller, bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery, zdôraznil, že posolstvom Jána Pavla II. bolo postaviť Krista do centra pozornosti. „Bez Krista niet spásy, niet budúcnosti pre ľudstvo. Bez rodiny nie je ani žiadna budúcnosť. Z manželstva muža a ženy vyplýva aj posvätnosť života. Nikto nemá právo zabiť druhého a každý má právo na život od samého začiatku, od prvého okamihu počatia v maternici. Ján Pavol II. nám pripomenul, že cestou Cirkvi je človek,“ dodal kardinál a poukázal na odvážny postoj poľského pápeža, ktorý sa rozhodne postavil proti všetkým pokusom zničiť život.

Rektor Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline, ktorý sa zúčastnil na slávnosti, páter Miroslaw Kalinowski zdôraznil, že 10. výročie kanonizácie je veľkou oslavou a radosťou aj pre celú univerzitu. „Spomínam si, keď po jeho odchode do otcovho domu bol počas zasadania senátu predložený návrh, aby sa Svätá stolica obrátila so žiadosťou o pomenovanie Katolíckej univerzity v Lubline po Jánovi Pavlovi II. Po istom čase prišla odpoveď, že vzhľadom na to, že Karol Wojtyla prednášal na našej univerzite 24 rokov, bude hodnosť zvýšená a názov bude: Jána Pavla II.“ spomenul rektor Katolíckej univerzity v Lubline (KUL) v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News.

Biskup Jan Zając pripomenul, že v Taliansku Jána Pavla II. nazývali „nostro Papa“. „Pre nás Poliakov to nie je ľahké pochopiť, ale takto sa skutočne správali ku Karolovi Wojtylovi. Som rád, že tu dnes môžeme byť spolu a ďakovať Bohu za pápeža, ako aj Talianom, ktorí si ho dokázali tak veľmi vážiť,“ zdôraznil. Zdôraznil, že pápež zanechal bohaté učenie, ktoré by mali Poliaci viac využívať. Sestra Uršuľa z nemocnice Dieťaťa Ježiša v Ríme povedala, že možnosť zažiť svätosť Jána Pavla II. bola veľkým darom. „Je úžasné, že tu pri jeho hrobe môžeme ďakovať Bohu za tieto milosti. Slúžime v nemocnici ako predĺžená ruka pápeža, on chcel byť nablízku chorým a tým, ktorí to potrebujú, teraz chceme nasledovať túto cestu,“ dodala. „Našou životnou cestou, rovnako ako cestou Jána Pavla II. je povolanie Totus Tuus,“ zdôraznila.

Tomasz Zielenkiewicz – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, tz, ml; pz ) 20240428003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]