[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Osobnosť Žofie Bosniakovej si pripomenuli s biskupmi na kolokviu v Šuranoch
P:3, 28. 04. 2024 18:05, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Šurany 28. apríla (TK KBS) Pri príležitosti 415. výročia narodenia a 380. výročia úmrtia barónky Žofie Bosniakovej, sa v Šuranoch 26. apríla 2024 konalo II. národné kolokvium venované jej odkazu ako osobnosti uhorskej a slovenskej aristokracie žijúcej životom prejavujúcim sa mimoriadnou dobrotivosťou a láskou nielen voči najbližším, ale aj voči tým najslabším spomedzi jej poddaných, chudobným a sirotám.

Kolokvium sa konalo za účasti primátora mesta Šurany Marcela Filagu, podpredsedníčky Nitrianskeho samosprávneho kraja Martiny Holečkovej, starostu obce Teplička nad Váhom Viliama Mrázika, predstaviteľov samospráv a historikov, ako aj veriacich zo Šurian, Tepličky nad Váhom a žiakov miestnych škôl.

Čestnými hosťami kolokvia boli nitriansky biskup  Mons. Viliam Judák, žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a vojenský ordinár Mons. František Rábek  spolu s miestnym dekanom a farárom Štefanom Vicenom a farárom z Tepličky nad Váhom Pavlom Špitom.

V diskusii so svojimi príspevkami vystúpili prítomní otcovia biskupi, starosta obce Teplička nad Váhom, riaditelia škôl, ktoré nesú meno Žofie Bosniakovej zo Šurian a Tepličky nad Váhom a historici Mária Letzová a Miroslav Eliáš.

Biskup Viliam Judák vo svojom príspevku vyzdvihol vzor a príklad Žofie Bosniakovej, jej život a osobnosť a poukázal najmä na to, že jej láska a dobrota mali základ, pôvod a podporu najmä v hlboko veriacej rodine, čo dal do pozornosti najmä súčasnej mladej generácii.

Aj v ďalších príspevkoch zazneli najmä svedectvá o živom kulte Žofie Bosniakovej v Šuranoch či Tepličke nad Váhom, jej príklade zodpovednosti za zverených ľudí, ľudskosti, skromnosti a kresťanskej viery, ale aj prejavov zachovávania jej odkazu medzi veriacimi na celom Slovensku.

V závere zaznela výzva prítomným otcom biskupom k započatiu procesu jej blahorečenia. Program obohatili vystúpenia žiakov Cirkevnej základnej školy Žofie Bosniakovej zo Šurian, Spoločnosti Fringia a miestneho ženského speváckeho zboru Kantáta. Účastníci kolokvia na záver položili vence k soche Žofie Bosniakovej v areáli miestnej školy nesúcej jej meno a prezreli si jej priestory.

Spomienky venované tejto zatiaľ nedocenenej osobnosti sa budú v najbližších dňoch konať aj na škole v Šuranoch a v Tepličke nad Váhom. Úspešné podujatie splnilo svoj účel a máme nádej, že povzbudí k ďalším krokom vedúcim možno aj k vyzdvihnutiu Žofie Bosniakovej na oltár pre jej životný príklad kresťanskej viery aktuálny aj v súčasnosti.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240428001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]