[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Stanislaw Dziwisz o Jánovi Pavlovi II.: Bol som svedkom jeho svätosti
P:3, 27. 04. 2024 20:30, ZAHFoto: Vatican Media


Poľsko 27. apríla (VaticanNews) „Tešili sme sa na kanonizáciu Jána Pavla II. pretože sme boli hlboko presvedčení o jeho svätosti,“ hovorí kardinál Stanislaw Dziwisz v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. Bývalý sekretár Jána Pavla II. prišiel do Ríma na oslavy 10. výročia kanonizácie poľského pápeža. Výročie kanonizácie dnes vo vatikánskej bazilike pripomenula slávnostná bohoslužba.

„Bol som svedkom jeho svätosti 39 rokov a je dobré, že bola uznaná a oficiálne potvrdená jeho nástupcami. Naše stretnutie tu vo Vatikáne je veľkým poďakovaním za osobnosť Jána Pavla II. za rozsiahle teologické dedičstvo, ktoré nám zanechal, ale aj za jeho literárny odkaz, pretože Ján Pavol II. bol multitalentovaný, vynikal vo filozofii a teológii, ale bol aj dobrým básnikom a hercom,“ zdôrazňuje kardinál Dziwisz.

Rímsku spomienku na kanonizáciu organizuje Nadácia Jána Pavla II. Ako zdôrazňuje kardinál Dziwisz, Cirkev si chce nielen pripomenúť veľkú historickú osobnosť, ale aj „vyzdvihnúť jeho učenie, ktoré je absolútne nadčasové. Je aktuálne dnes, bude aktuálne vždy.“ Pripomína tiež osobnú charizmu pápeža Wojtylu: „Kto sa stretol s Jánom Pavlom II. priblížil sa k viere, k Pánu Bohu. Niekedy sa stretávam s ľuďmi, ktorí spomínajú, že v sebe stále nosia jeho vhľad, ktorý ich povzbudzuje k lepšiemu životu,“ hovorí kardinál Dziwisz.

Na stretnutí s ním sa zúčastnil aj Mons. Pawel Ptasznik. „Mali by sme sa snažiť vrátiť predovšetkým k učeniu Jána Pavla II. a vzdialiť sa od čisto sentimentálneho pohľadu na tieto roky,“ poznamenáva predseda správnej rady Vatikánskej nadácie pomenovanej po poľskom pápežovi v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas. Už v roku 2005 bolo počas pápežovho pohrebu počuť výkriky Santo subito. „Všetci sme boli presvedčení, že Ján Pavol II. svojím životom, prácou a učením ohlasoval Krista, žil Krista a táto povesť svätosti zostala aj po jeho smrti a bola oficiálne potvrdená aktom kanonizácie,“ zdôrazňuje páter Ptasznik.

„Ako nadácia sme prišli s iniciatívou osláv 10. výročia kanonizácie Jána Pavla II. podporenou autoritou kardinála Stanislawa Dziwisza, ktorá bola vo vatikánskych kruhoch veľmi dobre prijatá a pápež František dal tejto iniciatíve svoje požehnanie,“ dodáva Mons. Ptasznik. Pripomenul tiež, že nadácia v súlade s vôľou Jána Pavla II. propaguje kresťanskú kultúru, podporuje študentov a, samozrejme, tiež zhromažďuje dokumentáciu o pontifikáte a skúma učenie poľského pápeža. Pod jej záštitou pôsobí aj Poľský dom pre pútnikov v Ríme.

Ako dodáva, Ján Pavol II. po sebe zanechal obrovské dedičstvo vzdelanosti a svätosti, ku ktorému sa možno vždy vrátiť. „Dnes sme v Poľsku svedkami akejsi snahy znížiť autoritu Jána Pavla II. a ľudia vo svete – dokonca aj tu v Taliansku – sú prekvapení, že sa Poliaci odkláňajú od toho, čo bolo najbrilantnejšou vecou v nedávnej histórii. Myslím si však, že by sme sa mali snažiť predovšetkým vrátiť k učeniu Jána Pavla II (...), pretože mladí už nemajú vlastnú skúsenosť s ním a potrebujú sa odvolávať na to, čo bolo jeho životným dielom, a nie na spomienky, ktoré sú v nás živé, ale najmladším generáciám prinášajú málo.“

Desiate výročie kanonizácie Jána Pavla II. pripomenuli slávnostnou bohoslužbou v Bazilike svätého Petra. Hlavným celebrantom bol dekan kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re a homíliu predniesol kardinál Angelo Comastri.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240427008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]