[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Špindlerovom Mlyne sa konalo 139. plenárne zasadnutie českých biskupov
P:3, 26. 04. 2024 12:15, ZAHFoto: Jiří Uher


Praha 26. apríla (TS ČBK) V dňoch 22. - 24. apríla 2024 sa biskupi Čiech, Moravy a Sliezska stretli na 139. plenárnom zasadnutí ČBK, ktoré sa konalo v Špindlerovom Mlyne. Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia Apoštolskej nunciatúry v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a sekretár N'gbesso Vital Akélé Ohochi, ako aj zástupcovia mužských a ženských reholí sr. Krista Chládková a arciopát Prokop Siostrzonek.

Plenárnemu zasadnutiu predchádzalo stretnutie členov Národného synodálneho tímu, ktorí pripravili súhrnnú správu určenú pre druhé zasadnutie synody o synodalite v októbri vo Vatikáne, ktorú biskupi schválili. Zasadnutie otvoril duchovnou reflexiou olomoucký pomocný biskup Antonín Basler, po ktorej nasledoval pozdrav apoštolského nuncia v Českej republike arcibiskupa Jude Thaddeusa Okola, ktorý predstavil nového sekretára apoštolskej nunciatúry P. N'gbesso Vitala Akélé Ohochiho z Pobrežia Slonoviny. Do Českej republiky pricestoval začiatkom februára zo svojej misie v Dominikánskej republike.

O situácii Cirkvi v dnešnej spoločnosti informoval prítomných predseda ČBK, pražský arcibiskup Jan Graubner. Zástupcovia rehoľných rádov, sestra Krista Chládková OP a arciopát Prokop Siostrzonek OSB, potom krátko hovorili o novinkách v živote mužských a ženských reholí a informovali o nedávnom generálnom zhromaždení Únie európskych konferencií vyšších rehoľných predstavených, ktoré sa konalo vo Vranove pri Brne.

Po odchode biskupa Jána Baxanta do dôchodku si členovia ČBK zvolili nového biskupa/delegáta pre médiá, ktorým sa stal litoměřický biskup Stanislav Přibyl. Ten bol zároveň zvolený za člena ekonomickej a právnej komisie ČBK. Za predsedu Ekonomickej rady ČBK bol zvolený plzenský biskup Tomáš Holub. Biskupi pokračovali v rokovaní o ekonomických otázkach a návrhoch komisií a rád. Schválili aktualizovanú Inštrukciu o postupe biskupov a vyšších predstavených pri predbežnom vyšetrovaní niektorých trestných činov proti 6. prikázaniu na území Českej republiky, ktorá bude zverejnená v Aktách ČBK.

Plenárne zasadnutie diskutovalo o podpore a sprevádzaní snúbencov a novomanželov, ako aj o témach súvisiacich s programovými obdobiami Európskej únie 2021 – 2027 a 2028 a ďalšími. Členovia ČBK rozhodli aj o tohtoročných kandidátoch na ocenenia ČBK, ktoré budú odovzdané, ako je zvykom, počas Národnej púte na Velehrade v júli. Počas plenárneho zasadnutia biskupi vydali vyhlásenie o stretnutí v Arcibiskupskom paláci v súvislosti s uvedením knihy Sprisahanie. V utorok 23. apríla biskupi Čiech, Moravy a Sliezska slávili spoločnú svätú omšu v kostole svätého Petra v Špindlerovom Mlýne, ktorej hlavným celebrantom bol emeritný biskup Josef Kajnek z Hradca Králové a kázal emeritný arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka.( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20240426033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]