Svätá zem 26. apríla (VaticanNews) Od začiatku vojny vo Svätej zemi uplynulo 200 dní. Nie je isté, ako dlho bude tento konflikt trvať a čo príde po ňom; jedno je isté: nič už nebude také ako predtým, hovorí pre Vatikánsky rozhlas kardinál Pierbattista Pizzaballa. Latinský patriarcha Jeruzalema dodáva, že nemá na mysli len politické otázky, ale životy každého človeka vo Svätej zemi. Ako priznáva, keď v novembri poskytol rozhovor, neočakával, že o viac ako päť mesiacov neskôr bude ešte stále prebiehať vojna v plnom rozsahu.
Čas konfliktu odhaľuje dôležitosť počúvania a hlbokú potrebu byť vypočutý. „Každý má svoj vlastný príbeh, svoju bolesť a utrpenie a ľutuje, že [v tejto situácii] nebol dostatočne vypočutý, pochopený a utešený,“ zdôrazňuje kardinál Pizzaballa. Podľa neho cesta k riešeniu konflitnej situácie vedie cez dialóg a uznanie bolesti druhého. „Nehovorím to z kresťanskej ,dobrosrdečnosti‘, ale jednoducho preto, že nevidím inú cestu,“ zdôrazňuje.
Ako vysvetľuje, obyvatelia Svätej zeme sa musia viac snažiť pochopiť, čo ich spája, než hľadať rozdiely. A hoci to, čo sa týka každého, je bolesť, netreba sa zastaviť pri utrpení. „V minulosti sa niektorí odvážnejší pokúsili o politickú cestu mieru,“ hovorí kardinál Pizzaballa. „Vždy však išlo o pokusy zhora nadol: dohody, rokovania, kompromisy. Všetky z nich zlyhali. Spomeňme si napríklad na dohody z Osla. Preto nastal čas obrátiť smer a začať cestu, ktorá vedie zdola nahor. Opakujem: bude to namáhavé, ale nevidím inú cestu.“
Na otázku o situácii kresťanov v Gaze patriarcha odpovedá, že ich ťažká situácia je mimoriadne ťažká. Po šiestich mesiacoch ukrývania sa v cirkevných budovách uprostred okolitej vojny sú na ústupe aj ich duševné sily.
„Každý je zapojený do nejakej práce pre dobro celej komunity a to im pomáha nemyslieť na svoj súčasný stav, na nebezpečenstvá, nekoncertujú so spomienkami na tých, ktorí zomreli; nielen od bômb, ale aj z nedostatočného prístupu k lekárskej starostlivosti,“ hovorí kardinál.
„V súčasnosti je v kostole (v Gaze) len niečo vyše 500 ľudí. Niektorí z nich v posledných dňoch už neboli schopní znášať situáciu a po príchode do Rafahu opustili Gazu. Aby sa dostali von, museli sa veľmi zadlžiť. Odvaha a obetavosť najmä troch sestier Matky Terezy, ktoré sa neprestali starať o postihnuté deti, je dojímavá. Dúfam, že čoskoro budeme môcť osloviť týchto našich bratov a sestry a osobne im priniesť pomoc, ktorú potrebujú.“
Kardinál poukazuje na to, že osobitná podpora prišla od Svätého Otca, ktorý od začiatku vyzýval na prepustenie rukojemníkov a prímerie, aj keď jeho výzvy vyvolávali kritiku z rôznych strán. Veľkú podporu priniesli aj takmer každodenné telefonické rozhovory pápeža s kresťanmi v Gaze, zdôrazňuje kardinál Pizzaballa.
Krzysztof Dudek SJ, Roberto Cetera – Vatikán