[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Pierbattista Pizzaballa: Vojna nás všetkých mení, mier musí prísť zdola
P:3, 26. 04. 2024 11:49, ZAH



Foto: Vatican Media


Svätá zem 26. apríla (VaticanNews) Od začiatku vojny vo Svätej zemi uplynulo 200 dní. Nie je isté, ako dlho bude tento konflikt trvať a čo príde po ňom; jedno je isté: nič už nebude také ako predtým, hovorí pre Vatikánsky rozhlas kardinál Pierbattista Pizzaballa. Latinský patriarcha Jeruzalema dodáva, že nemá na mysli len politické otázky, ale životy každého človeka vo Svätej zemi. Ako priznáva, keď v novembri poskytol rozhovor, neočakával, že o viac ako päť mesiacov neskôr bude ešte stále prebiehať vojna v plnom rozsahu.

Čas konfliktu odhaľuje dôležitosť počúvania a hlbokú potrebu byť vypočutý. „Každý má svoj vlastný príbeh, svoju bolesť a utrpenie a ľutuje, že [v tejto situácii] nebol dostatočne vypočutý, pochopený a utešený,“ zdôrazňuje kardinál Pizzaballa. Podľa neho cesta k riešeniu konflitnej situácie vedie cez dialóg a uznanie bolesti druhého. „Nehovorím to z kresťanskej ,dobrosrdečnosti‘, ale jednoducho preto, že nevidím inú cestu,“ zdôrazňuje.

Ako vysvetľuje, obyvatelia Svätej zeme sa musia viac snažiť pochopiť, čo ich spája, než hľadať rozdiely. A hoci to, čo sa týka každého, je bolesť, netreba sa zastaviť pri utrpení. „V minulosti sa niektorí odvážnejší pokúsili o politickú cestu mieru,“ hovorí kardinál Pizzaballa. „Vždy však išlo o pokusy zhora nadol: dohody, rokovania, kompromisy. Všetky z nich zlyhali. Spomeňme si napríklad na dohody z Osla. Preto nastal čas obrátiť smer a začať cestu, ktorá vedie zdola nahor. Opakujem: bude to namáhavé, ale nevidím inú cestu.“

Na otázku o situácii kresťanov v Gaze patriarcha odpovedá, že ich ťažká situácia je mimoriadne ťažká. Po šiestich mesiacoch ukrývania sa v cirkevných budovách uprostred okolitej vojny sú na ústupe aj ich duševné sily.

„Každý je zapojený do nejakej práce pre dobro celej komunity a to im pomáha nemyslieť na svoj súčasný stav, na nebezpečenstvá, nekoncertujú so spomienkami na tých, ktorí zomreli; nielen od bômb, ale aj z nedostatočného prístupu k lekárskej starostlivosti,“ hovorí kardinál.

„V súčasnosti je v kostole (v Gaze) len niečo vyše 500 ľudí. Niektorí z nich v posledných dňoch už neboli schopní znášať situáciu a po príchode do Rafahu opustili Gazu. Aby sa dostali von, museli sa veľmi zadlžiť. Odvaha a obetavosť najmä troch sestier Matky Terezy, ktoré sa neprestali starať o postihnuté deti, je dojímavá. Dúfam, že čoskoro budeme môcť osloviť týchto našich bratov a sestry a osobne im priniesť pomoc, ktorú potrebujú.“

Kardinál poukazuje na to, že osobitná podpora prišla od Svätého Otca, ktorý od začiatku vyzýval na prepustenie rukojemníkov a prímerie, aj keď jeho výzvy vyvolávali kritiku z rôznych strán. Veľkú podporu priniesli aj takmer každodenné telefonické rozhovory pápeža s kresťanmi v Gaze, zdôrazňuje kardinál Pizzaballa.

Krzysztof Dudek SJ, Roberto Cetera – Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, kd, rc, ml; pz ) 20240426031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]