[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Talianska veľvyslankyňa otvorila novú výstavu v seminári v Spišskej Kapitule
P:3, 26. 04. 2024 10:29, DOMFoto: Archív Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka


Spišská Kapitula 26. apríla (TK KBS) Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka a Teologický inštitút Teologickej fakulty v Spišskej Kapitule navštívila v stredu 24. apríla 2024 talianska veľvyslankyňa Catherine Flumiani, kde otvorila výstavu o talianskom maliarovi Pietrovi Peruginovi. Talianska veľvyslankyňa navštívila Spišskú Kapitulu už tretíkrát.

Výstava o významnom talianskom maliarovi Pietrovi Peruginovi bola otvorená pri príležitosti 500. výročia jeho úmrtia. Na pôde kňazského seminára a teologického inštitútu ju privítal diecézny biskup Mons. František Trstenský a rektor kňazského seminára Peter Majda, ktorý pripomenul, že táto vzdelávacia inštitúcia na Spiši bola od svojho vzniku v roku 1815 vždy otvorená pre vzdelávanie, kultúru a umenie. Na túto tradíciu nadviazali aj známi biskupi v minulosti, zvlášť Boží sluha biskup Ján Vojtaššák a po obnovení seminára aj biskup František Tondra. Rovnako súčasný biskup pokračuje v budovaní spolupráce predovšetkým v oblasti štúdia talianskeho jazyka, teologických vied, kultúry a umenia. Mnohí kňazi boli v minulosti posielaní na štúdiá do Talianska a rovnako je tomu aj v súčasnosti.

Otvorenie výstavy je aj ovocím Memoranda o porozumení, ktoré bolo podpísané medzi touto inštitúciou a Talianskym veľvyslanectvom v júni minulého roka. Veľvyslankyňa poďakovala za záujem o štúdium talianskeho jazyka a za spoluprácu v kultúrnej, výskumnej a umeleckej oblasti, čomu napomáha aj Ústav sakrálneho umenia v Spišskej Kapitule. Vyjadrila potešenie, že sa v Spišskej Kapitule vyučuje aj taliansky jazyk a že 4 študenti teológie absolvujú v letných mesiacoch študentskú stáž v Taliansku. S potešením prijala aj informáciu, že všetci seminaristi spišského seminára sa zúčastnia púte do Ríma pri príležitosti návštevy „ad limina“ slovenských biskupov v Ríme a vo Vatikáne začiatkom júna tohto roku.

Veľvyslankyňa navštívila aj katedrálu, stretla sa s pedagógmi a porozprávala sa so študentmi.

Zdroj: Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka( TK KBS, ks, ml; pz ) 20240426024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]