[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nigérii prišli o život počas veľkonočných týždnov už desiatky kresťanov
P:3, 26. 04. 2024 07:58, ZAHFoto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi


Nigéria 26. apríla (TK KBS) Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi upozorňuje svet na desiatky mŕtvych kresťanov v Nigérii. O život prišli počas veľkonočných týždňov. Útoky sa riadia taktikou ozbrojených banditov, ktorí spáchali vianočný masaker v Nigérii, tvrdia vedúci predstavitelia miestnych komunít. Náboženstvo je jedným z faktorov konfliktu, ktorý má aj etnické a hospodárske korene.

Desiatky kresťanov zabili okolo Veľkej noci v mestách a dedinách nigérijského Stredného pásu, potvrdili pre medzinárodnú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi miestne katolícke autority. Najmenej 39 ľudí bolo zavraždených pri sérii útokov na dediny v štáte Plateau, ktoré sa začali na Veľkonočný pondelok 1. apríla a pokračovali počas nasledujúcich dvoch týždňov. Podľa otca Andrewa Dewana, riaditeľa pre komunikáciu v diecéze Pankshin, „na Veľkonočný pondelok došlo k násilným útokom. Desať ľudí zabili a jednej tehotnej žene rozrezali brucho. Zomrelo aj jej dieťa.“ Útočníci, etnickí pastieri z kmeňa Fulbov, ktorí sa hlásia  prevažne k islamu, sa o niekoľko dní neskôr vrátili. V piatok 12. apríla iniciovali ďalšiu sériu nájazdov, ktoré si vyžiadali ďalších 29 obetí. Útoky pokračovali až do nedele 14. apríla. Celkovo napadli päť dedín a okresov, zabili 29 ľudí vrátane protestantského duchovného a dvaja ľudia boli zranení. Kostol v Kopnanle vypálili.

Ide o ten istý región, v ktorom bolo okolo Vianoc zmasakrovaných viac ako 300 kresťanov. Andrew sa domnieva, že „tieto útoky majú určitý vzorec a môžu súvisieť s útokmi počas Vianoc.“ Ďalším faktorom útokov by mohla byť pomsta, hovorí otec Andrew a uvádza zabitie dvoch mladých Fulbov neznámymi zločincami. „Je to bludný kruh násilia. Miestni obyvatelia hľadajú spôsoby, ako sa brániť proti prívalu teroru,“ povedal kňaz pre ACN.

Nedostatočná reakcia vlády

Koncom uplynulého roka vláda prisľúbila, že posilní bezpečnosť a ochráni farmárov usadených v Strednom páse, ktorí sú prevažne kresťania, ale nedodržala svoj záväzok. Andrew vysvetľuje: „Reakcia vlády je nedostatočná. Ľudia nemajú dôveru vo vládu, že ich ochráni. Útočisko hľadajú v kostoloch, ktoré nie sú prispôsobené na zvládanie takejto záplavy vnútorne vysídlených osôb. Predstavte si, že varíme pre tisíce ľudí mesačne. Takéto núdzové situácie nevieme plánovať, ani si nerobíme zásoby, takže nás to často zastihne nepripravených.“

Po vianočnom masakre bolo v meste Bokkos zriadených 16 táborov pre vnútorne vysídlené osoby (IDP). Väčšinu zriadila cirkev, aby poskytla útočisko osobám postihnutým útokmi. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odhaduje, že v celej Nigérii je 3,1 milióna vnútorne vysídlených osôb, ktoré z domovov vyháňajú povstalci na severovýchode krajiny a extrémistickí pastieri Fulbovia v Strednom páse.

Stovky mŕtvych v štáte Benue

Ďalším štátom v nigérijskom Strednom páse, ktorý bol vážne zasiahnutý násilím, je Benue. Podrobné údaje, ktoré ACN zaslal spolupracovník otec Remigius Ihyula, uvádzajú, že vo veľkonočnom období boli pri nájazdoch Fulbov na mestá a dediny zavraždené desiatky kresťanov. Útoky v období od 28. marca do 2. apríla si vyžiadali najmenej 38 mŕtvych, viacero ranených a znásilnených. Celkový počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší. Od začiatku roka 2024 sa podľa informácií otca Ihyulu v celom regióne Benue udialo 67 útokov, ktoré si vyžiadali 239 potvrdených mŕtvych, 60 zranených a 65 unesených. V roku 2023 bolo počas celého roka zabitých viac ako 500 ľudí.

Remigius zdôrazňuje utrpenie ženských obetí: „Počuli sme o ženách a mladých dievčatách znásilnených teroristami, ale ich mená nechceme zverejniť z dôvodu ochrany súkromia. Postarali sme sa o ne a zabezpečili sme im terapie u odborníkov. Zároveň riešime, ako o týchto incidentoch informovať bez toho, aby boli vystavené riziku nátlaku alebo diskriminácie.“

Napätie medzi usadlými farmármi a kočovnými pastiermi je v tejto časti Nigérie, ktorá je známa svojou úrodnou pôdou, dlhoročným problémom. Klimatické zmeny vyhnali Fulbov z ich tradičných pasienkov ďalej na sever, čo vedie ku konfliktom o prístup k pôde. Situáciu zhoršujú etnické a náboženské rozdiely a jestvujú dôkazy o radikalizácii Fulbov, ktorí sú využívaní na vyháňanie kresťanov z tejto oblasti. Problém sa výrazne zhoršil kvôli ľahko dostupným automatickým zbraniam. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podporuje činnosť diecézy Makurdi v Nigérii, kde poskytuje pomoc vnútorne vysídleným osobám (IDP) v táboroch Guma a Daudu, dvoch zo 14 táborov a 13 hostiteľských komunít v štáte Benue. Okrem pastoračnej starostlivosti miestna cirkev zabezpečuje traumatologické poradenstvo, štipendiá, potraviny a iné formy humanitárnej pomoci.

Zdroj: ACN, Felipe d’Avillez, Dorota Luteránová( TK KBS, acn, fa, dl, ml; pz ) 20240426012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]