[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Galis udelil v Nitre 13 mladým seminaristom ministérium akolytátu
P:3, 25. 04. 2024 11:10, DOMFoto: Alexander Nojič


Nitra 25. apríla (TK KBS) Trinástim mladým seminaristom udelil žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis ministérium akolytátu. Bohoslovci sa v súčasnosti na kňazské povolanie pripravujú v nitrianskom diecéznom seminári sv. Gorazda spolu s ostatnými bohoslovcami Západnej provincie, ktorú tvorí päť slovenských diecéz. 

Ako uviedol v homílii Mons. Galis, akolytát sa vysluhuje v konfiguračnej etape prípravy na kňazstvo, pretože seminaristi sa majú pretvárať na Ježiša. Formácia má viesť mladých adeptov kňazstva k tomu, aby sa stali „alter Christus“. Konfiguračná etapa podľa neho umožňuje zakorenenie vo fyziognómii Dobrého pastiera, ktorý dáva za ovce svoj život. 

Ministérium akolytátu prijímajú študenti teológie pripravujúci sa na kňazstvo, aby vhodný čas mohli vykonávať službu oltára. „Dávam sa do služby. Akolyta je grécke slovo, ktoré vyjadruje, že za niekým ide alebo niekoho nasleduje. Je to Ježišov účenník, ktorý vie, že Ježiš Kristus s ním kráča, hovorí, dýcha a pracuje. Živý Ježiš s každým z nás kráča, hovorí, dýcha a pracuje. My nechodíme do zamestnania, kde si odrobíme 8 hodín,“ zdôraznil Mons. Tomáš Galis. 

Akolyti pri udelení ministéria dostali do rúk nádobu s hostiami. „Do vašich rúk sa zveruje živý Ježiš, ktorý je prítomný v hostii. Človek, ktorý kráča s Ježišom alebo za Ježišom, prináša iným sviatostného Spasiteľa. Pomáhajte kňazom a diakonom. Pripodobňujte sa stále viac Kristovi,” vyzval nových akolytov biskup Galis. Rektor seminára Marián Dragúň uviedol, že 13 nových akolytov je 13 mladých mužov, ktorí sa rozhodli nasledovať Krista a prijatie akolytátu je pre nich míľníkom na ceste povolania, na ceste ku kňazstvu.

TK KBS informoval Radovan Pavlík( TK KBS, rp, ml; kj ) 20240425017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]