[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V mládežníckom centre v Juskovej Voli bolo Metropolitné synodálne stretnutie
P:3, 22. 04. 2024 16:39, DOMFoto: Samuel Šimko


Juskova Voľa 22. apríla (TK KBS) V dňoch 19. a 20. apríla sa v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli uskutočnilo Metropolitné synodálne stretnutie, na ktorom sa zúčastnili všetci hierarchovia Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku spolu s kňazmi, rehoľníkmi a laikmi.

Počas dvoch dní sa zamýšľali nad súhrnnou správou „Synodálna cirkev na misii“ z prvého zasadania 16. riadneho zhromaždenia Synody biskupov v Ríme, ktoré sa uskutočnilo v októbri 2023 v rámci prebiehajúcej synody Za synodálnu Cirkev.

Piatkové stretnutie sa začalo spoločnou večerou, po ktorej program pokračoval hudobno-poetickým pásmom s prednáškami. Na doteraz prejdenú synodálnu cestu v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku poukázal Marcel Mojzeš, koordinátor synodálnej cesty za Prešovskú archieparchiu.

Vzácny text metropolitu Borisa Gudziaka, v ktorom opisuje vnímanie synody z pohľadu východných katolíckych cirkví, ale aj vlastnej skúsenosti, priblížil Stanislav Gábor, koordinátor za Bratislavskú eparchiu. Hudobno-poetickým pásmom stretnutie obohatili kňazi, František Sochovič so svojou kapelou a Michal Hospodár, koordinátor za Košickú eparchiu.

Sobotný program sa začal modlitbou a slávením svätej liturgie. V homílii vladyka Jonáš Maxim, vychádzajúc z evanjelia, poukázal na to, že Kristus je s nami v dobrom i zlom a jeho láska je cieľ i spôsob, akým by malo prebiehať aktuálne stretnutie i celá synoda.

Dopoludňajší program pokračoval prednáškou vladyku Cyrila Vasiľa, ktorý priblížil právnu stránku synodality podľa Kódexu kánonov východných cirkví.

Po nej sa účastníci rozdelili do pracovných skupín, v ktorých sa snažili spoločným zdieľaním, vzájomným načúvaním a rozlišovaním reagovať na vybrané kapitoly zo súhrnnej správy v kontexte miestnej Gréckokatolíckej cirkvi. Výsledné body z pracovnej časti predstavili v závere stretnutia jednotliví moderátori skupín.

Tieto budú spracované do zhrnutia, ktoré bude po schválení hierarchami zaslané do Ríma.

„Obohatení a povzbudení spoločným stretnutím i novými impulzmi aj pre miestnu Gréckokatolícku metropolitnú cirkev sui iuris na Slovensku, sa po záverečných slovách a požehnaní vladykov účastníci rozišli do svojich spoločenstiev a domovov, kde túžia žiť synodalitu v praxi vzájomnou službou a láskou k Bohu i k blížnym,“ informoval Marek Baran.( TK KBS, mba, ml; pz ) 20240422047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]