Vatikán 22. apríla (E-kai) Ako každý rok, aj tento sa 6. mája na Nádvorí svätého Damaza v Apoštolskom paláci vo Vatikáne uskutoční slávnostná prísaha nových regrútov Pápežskej švajčiarskej gardy. Tento rok ich bude 34, oznámila garda vo svojom komuniké.
Slávnostná prísaha sa tradične koná 6. mája, v deň výročia smrti 147 gardistov, ktorí položili svoje životy pri obrane pápeža počas Sacco di Roma, keď bol Rím napadnutý a vyplienený vojskami Karola V. Počas prísahy sa gardisti predstavujú v Gran Gala, teda v uniforme a zbroji, čo sa inak deje len počas pápežského požehnania Urbi et Orbi na Vianoce a Veľkú noc.
Očakáva sa, že na slávnostnej prísahe sa zúčastní delegácia Švajčiarskej konfederácie vedená prezidentkou Violou Amherdovou a predsedom Národnej rady Ericom Nussbaumerom, ako aj predsedníčka Štátnej rady Eva Herzogová. Na slávnosti sa zúčastní aj veliteľ švajčiarskej armády, brigádny generál Jacques Frédéric Rüdin, zástupca náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl, a predseda Švajčiarskej biskupskej konferencie, bazilejský biskup Felix Gmür.
Najstaršiu armádu na svete založil pápež Július II. 22. januára 1506 a je zodpovedná za ochranu pápeža a jeho sídla. Veliteľom je plukovník Christoph Graf, rodák z oblasti Luzernu. Švajčiarska garda je zodpovedná za kontrolu prístupu do Vatikánu, Apoštolského paláca, zabezpečuje poriadok a reprezentačné služby počas pápežských ceremónií a štátnych prijatí a chráni kolégium kardinálov počas neobsadeného miesta vo Svätej stolici. Dom svätej Marty, v ktorom býva pápež František, stráži čiastočne stráž a čiastočne vatikánske žandárstvo.
Stráž má 135 členov. O členstvo sa môžu uchádzať len švajčiarski katolíci vo veku od 19 do 30 rokov, ktorí musia najprv absolvovať vojenskú službu vo svojej krajine. Vo Vatikáne slúžia najmenej 25 mesiacov. Zbor tvoria gardisti zo všetkých jazykových oblastí Švajčiarska. Najviac gardistov pochádza z kantónu Fribourg (17), nasledujú kantóny Valais (16) a St. Gallen (13).