Banská Štiavnica 22. apríla (TK KBS) Virtuálna krížová cesta – je názov novej aplikácie, ktorá vznikla v Banskej Štiavnici. Stojí za ňou tím učiteľov a žiakov zo Strednej odbornej školy sv. Františka Assiského. Vznikla na hodinách odbornej praxe. Texty napísal honorárny kanonik Ľubomír Grega. Cirkevné schválenie (tzv. imprimatur) udelil banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec.
Aplikácia Virtuálna krížová cesta beží na báze webu. Nie je potrebné mať v zariadení žiadny špeciálny softvér, okrem bežného webového prehliadača. Má responzívny dizajn a dá sa spustiť aj na mobile. Každé zastavenie obsahuje modlitbu z krížovej cesty vo forme textu a jej prerozprávanie prostredníctvom nahrávky. Fotografie Kalvárie sú zo zimného a jarného obdobia.
Banskoštiavnická Kalvária je komplexom sakrálnych objektov v barokovom slohu, tvoreným tromi kostolmi, devätnástimi kaplnkami a sochou Panny Márie. Tento komplex, umiestnený na kopci uprostred štiavnického vulkánu, je významnou dominantou mesta Banská Štiavnica. Jeho vznik sa datuje do obdobia 1744 – 1751, keď jezuita František Perger inicioval jeho výstavbu v barokovom štýle.
V roku 1951 bola Kalvária komunistickým režimom znárodnená a odvtedy sa datuje jej postupné chátranie. Tento nepriaznivý stav podnietil niekoľkých aktivistov zo Spolku Banskej Štiavnice´91 a Slovenského skautingu zasadiť sa o zvrátenie trendu postupného zániku tejto pamiatky, na čo upozornili v roku 2007 iniciatívou o jej zapísanie na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta.
Na základe toho sa od roku 2008 začalo s jej postupnou a kompletnou rekonštrukciou pod vedením občianskeho združenia Kalvársky fond s finančnou podporou rôznych spoločností a súkromných osôb.
Zdroje: Virtuálna krížová cesta/TV LUX