[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z benefičného koncertu v košickej katedrále podporia polosiroty z Ukrajiny
P:3, 22. 04. 2024 08:20, DOMFoto: Archív Košickej arcidiecézy


Košice 22. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Slovensko a Slováci pomáhajú Ukrajine. Zachovali sme sa ako dobrý sused a nie sú nám ľahostajné osudy vojnových utečencov a ľudí poznačených vojnou. Cirkev sa od prvých hodín vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine radí medzi dôležitých aktérov pomoci. Vďaka úradu Ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra a Košickej arcidiecéze sa konal v košickej Katedrále svätej Alžbety benefičný ekumenický koncert. Jeho výťažok putoval na podporu projektu terapeutických táborov Si v mojom srdci pre deti a polosiroty z Ukrajiny.

Jedna z organizátoriek koncertu Marika Géciová vidí v organizovaní terapeutických táborov obrovský význam. „Tento tábor je ekumenický projekt. Od 15. do 24. apríla organizujeme už tretí terapeutický tábor. Deti prichádzajú priamo z Ukrajiny, hlavne z tých východných častí. Väčšina z nich sú už polosiroty alebo majú ťažko ranených otcov alebo aj nezvestného ocka,“ hovorí. Na úvod koncertu sa návštevníkom prihovoril aj košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Zhrnul formy, akými cirkev pomáha utečencom a vyslovil aj túžbu, aby už konečne zavládol mier.

„Dva roky prešli a vojna stále trvá, a to nešťastie a bieda pribúda. Od prvej chvíle sme sa im venovali a vytvorili sme podmienky, aj zaangažovali sme sa preto, aby sme ich dali do systému nášho života, deti do škôl a možnosť aj pracovať. Najlepšie by bolo, keby ten konflikt skončil zmierom a dohodou, a aby si ľudia sadli za stôl a začali rozmýšľať nad tým, ako usporiadať všetky veci, ktoré ich dali do vojny,“ uviedol arcibiskup Bober. Za reformovanú cirkev vystúpil aj Ján Semjan, zástupca biskupa reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a duchovný cirkevného zboru Čaňa.

„Myslím si, že to bola veľmi pekná akcia zorganizovaná na ekumenickej báze a vnímam toto podujatie ako vzácnu príležitosť, ako spojiť rôzne denominácie dohromady, pokiaľ ide o pomoc tým, ktorí pomoc na vojnou postihnutej Ukrajine potrebujú,“ povedal Semjan. Program ekumenického koncertu sa začal vystúpením mladých spevákov zboru Chorus Comenianus, svoj repertoár predviedla aj Mila Medvedovská, speváčka a pedagogička spevu, ktorá na Slovensko prišla z Ukrajiny a záver koncertu patril domácemu zboru a orchestru Svätej Cecílie.

Zdroj: Rádio LUMEN Martin Ďurčo( TK KBS, rlu, md, ml; pz ) 20240422012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]