[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku sme pred 34 rokmi privítali svätého pápeža Jána Pavla II.
P:3, 22. 04. 2024 08:03, DOMBratislava 22. apríla (TK KBS) Pred 34 rokmi prišiel na pozvanie vtedajšieho prezidenta Václava Havla a kardinála Františka Tomáška na návštevu Českej a Slovenskej federatívnej republiky (21. – 22. apríla 1990) sv. Ján Pavol II. Svoju návštevu začal v Čechách. Na Slovensku ho privítali o deň neskôr – na letisku vo Vajnoroch, kde slávil svätú omšu. „Spomínam si na to, ako na mimoriadne silný zážitok,“ uviedol pri tridsiatom výročí bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, ktorý od 1. februára do 30. júna 1990 pôsobil ako farár vo Vajnoroch.

Silným zážitkom bolo „očakávanie a prípravy, do ktorých sme boli ako farnosť čiastočne zapojení", spomína. Návštevu pripravovali iní ľudia, farnosť bola pozvaná, aby pomohla pri niektorých činnostiach. „Ale vôbec už samotné očakávanie, že na územie farnosti príde pápež, bolo jedinečnou skúsenosťou,“ spomína bývalý predseda Konferencie biskupov Slovenska. „Potom, keď prišiel ten najdôležitejší deň, 22. apríl, boli sme prítomní na letisku vo Vajnoroch a prežívali sme jedinečné nadšenie z prítomnosti Svätého Otca – z jeho hlbokej ľudskosti a zároveň aj hlbokej duchovnosti,“ dodal arcibiskup Zvolenský.

Ján Pavol II. po vystúpení z vrtuľníka sa sklonil a pobozkal slovenskú zem. „Uvedomili sme si, že tým prejavil celému Slovensku veľkú úctu, že pobozkal zem,“ pokračoval arcibiskup Zvolenský. Ján Pavol II. tým podľa jeho slov prejavil „vedomie určitej duchovnej samostatnosti tých, ktorí žijú na Slovensku. Potom slávil svätú omšu s povzbudivými, nezabudnuteľnými slovami o povzbudení k odvahe, o poslaní, ktoré majú veriaci v spoločnosti. Bola to atmosféra veľkého nadšenia Pánu Bohu, mne zostali iba tie najkrajšie spomienky,“ uviedol v rozhovore s TK KBS Mons. Stanislav Zvolenský.

Česko-Slovensko sa po Poľsku stalo druhou krajinou bývalého východného bloku, ktorú navštívil Ján Pavol II. Pri svojej púti sa stretol s vysokými cirkevnými predstaviteľmi, na Letenskej pláni v Prahe slúžil svätú omšu, počas ktorej predniesol kázeň v češtine. Druhý deň pobytu strávil pápež na moravskom Velehrade a na Slovensku. Vo Vajnoroch vyjadril presvedčenie, že dvojitá láska k Panne Márii a Petrovmu nástupcovi je vzácnym dedičstvom svätých vierozvestov Cyrila a Metoda. Vajnorská výzva pápeža „Nebojte sa“ obletela celú transformujúcu sa Európu.

Prezident Havel označil skutočnosť, že pápež prišiel do bývalého Česko-Slovenska iba pol roka po zamatovej revolúcii v novembri 1989, za malý zázrak. Ján Pavol II. prejavil pritom záujem o návštevu Česko-Slovenska už v roku 1985 – na 1100. výročie úmrtia sv. Metoda. Pod pozvánku kardinála Františka Tomáška sa však odmietol podpísať prezident Gustáv Husák. Na Slovensko prišiel po prvýkrát, celkovo ho navštívil trikrát. Okrem apríla 1990 zavítal na Slovensko ešte v dňoch 30. júna – 3. júla 1995 a 11. – 14. septembra 2003.

PRÍHOVORY Jána Pavla II. na Slovensku

Svätý Ján Pavol II. navštívil Slovensko celkovo trikát. Prvýkrát prišiel v roku 1990, kedy ho absolvoval dvojdennú návštevu Česko-Slovenska. Okrem toho ho privítali na Slovensku ešte v dňoch 30. júna – 3. júla 1995. Tretia historická návšteva sa konala v dňoch 11. – 14. septembra 2003. Táto apoštolská cesta podľa vôle pápeža a priania vtedajších biskupov viedla do diecéz, ktoré doposiaľ pápež nenavštívil. Záverečná Eucharistia bola vtedy spojená s blahorečením biskupa Vasiľa Hopka a rehoľnej sestry Zdenky Schelingovej.

K správe bolo vydané AUDIO.

Súvisiace články (Zdroj: Archív TK KBS): 

Bývalý pápežský ceremoniár o cestách sv. Jána Pavla II. na Slovensko
Vo Vajnoroch privítali sv. Jána Pavla II. na letisku aj dvaja mladí ľudia
Bolo to niečo úžasné, spomína na náštevu Jána Pavla II. kňaz Daniel Dian
Disident a a poslanec František Mikloško: Ján Pavol II. Slovensko miloval( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240422011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]