[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Edičný riaditeľ Vatikánskych médií: Nezodpovední a zodpovednosť národov
P:3, 20. 04. 2024 12:50, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 20. apríla (VaticanNews) Nezodpovední a zodpovednosť národov – je názov komentára edičného riaditeľa Vatikánskych médií Andreu Tornielliho. Prinášame ho v plnom znení.

Andrea Tornielli: Nezodpovední a zodpovednosť národov

Scenáre vojny a volanie po mieri, ktoré sa ozýva z národov

To, čo sa udialo za posledných šesť mesiacov a, žiaľ, čo sa deje aj dnes na Blízkom východe, drží svet v napätí. Krutá agresia v Izraeli, ktorú spáchal Hamas a pri ktorej zahynulo 1 200 ľudí, väčšinou pokojných civilistov; kobercové bombardovanie a invázia do pásma Gazy, ktorá si vyžiadala takmer 34 000 mŕtvych, väčšinou civilistov, z ktorých mnohí boli deti; nálet, ktorý zničil budovu iránskeho diplomatického úradu v Damasku; odpoveď Iránu v podobe útokov dronov a rakiet na izraelské vojenské ciele a dnes odpoveď Izraela v podobe útokov na vojenské ciele v Iráne: riziko eskalácie, ktorá by prerástla do bezvýchodiskovej voľby a vtiahla celý svet do konfliktu s nevypočítateľnými následkami, je každým dňom reálnejšie.

Spolu s pápežom Františkom, jediným svetovým lídrom, z ktorého slov vyplýva uvedomovanie si tragickej križovatky, na ktorej stojíme, povedzme „nie“ vojne, „nie“ násiliu, „áno“ mieru, „áno“ rokovaniam. Pred viac ako dvadsiatimi rokmi, po teroristickom útoku z 11. septembra na srdce Spojených štátov, svätý Ján Pavol II. zverejnil posolstvo k Svetovému dňu pokoja s príznačným názvom: „Niet pokoja bez spravodlivosti, niet spravodlivosti bez odpustenia“. Pravdivé slová, prorocké slová. Logika reakcie a pomsty, odpovede, ktorá musí vždy nasledovať, spúšťa špirálu, z ktorej je ťažké uniknúť a za ktorej katastrofálne dôsledky zaplatia národy.

Vo svete, kde existujú nezodpovední ľudia, ktorí namiesto toho, aby investovali do boja proti hladu, do zlepšenia zdravotníckych služieb, do obnoviteľných zdrojov energie, do vytvorenia hospodárstva, ktoré by bolo menej podriadené pánom financií a viac by dbalo na spoločné dobro, myslia jedine na investovanie obrovských súm do zbrojenia, do najdokonalejších nástrojov smrti a ničenia, sa výzva nedá adresovať inak než na zodpovednosť národov. Zatiaľ čo veriaci vznášajú modlitby k Bohu, aby inšpiroval rozhodnutia tých, ktorí vládnu, milióny ľudí zjednocujú svoje hlasy, aby pozdvihli volanie po mieri. Vojna je riziko, z ktorého niet návratu: vo svete s arzenálmi plnými jadrových zbraní sa tieto dramaticky pravdivé slová stávajú každým dňom skutočnejšími.

Andrea Tornielli
Autor je edičným riaditeľom Vatikánskych médií.

Preložila Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews, at, zk, ml; pz ) 20240420006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]