[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN pozýva k podpore formácii mladých mužov v Bosne a Hercegovine
P:3, 19. 04. 2024 10:19, DOMFoto: ACN


Bratislava 19. apríla (TK KBS) Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi pozýva k podpore vzdelávania a formácie14 seminaristov v Bosne a Hercegovine. „My na Slovensku si nevieme predstaviť, čo znamená nemať duchovného otca. U nás je zatiaľ dostatok pastierov – kňazov. Veriaci v Bosne a Hercegovine sú v inej situácii,“ píše ACN.

Od balkánskej vojny takmer polovica bosnianskych katolíkov emigrovala. Dnes tu žije menej ako pol milióna katolíckych veriacich a vlna vysťahovalectva pokračuje. V krajine medzi dvoma väčšinovými náboženstvami – islamom a pravoslávnym kresťanstvom sa im žije ťažko. No niektoré rodiny predsa len majú odvahu vrátiť sa. A to najmä vtedy, keď sa v ich pôvodnej farnosti obnoví cirkevný život. Kľúčovú úlohu v tom zohrávajú kňazi. Ak funguje farnosť, rodiny cítia duchovnú podporu a nachádzajú v kresťanskom spoločenstve svoj domov. S každým novým kňazom pribudne bosnianskym rodinám dôvod na návrat do svojej vlasti.

Momentálne sa na kňazstvo v arcibiskupskom seminári v Sarajeve pripravuje 14 mladých mužov. Takmer všetci pochádzajú z chudobných vidieckych rodín. Ako väčšina katolíkov v krajine. Štúdium im preto hradí sarajevská arcidiecéza, hoci nájsť zdroje na platenie formácie seminaristov nebolo nikdy ľahké. Teraz, keď v dôsledku celosvetovej situácie prudko vzrástli ceny energií a potravín, je pomoc pre seminár skutočne nevyhnutná. „Nedopusťme, aby sa pre nedostatok financií stratilo čo i len jedno povolanie. (...) Preto vás dnes pozývam: odovzdajme ďalej to, čo sme sami dostali,“ píše Miroslav Dzurech z ACN.

Kliknite na tento link a podporte štúdium bohoslovcov, ktorí sa pripravujú na službu Bohu a ľuďom.

Zdroj: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi( TK KBS, acn, ml; pz ) 20240419021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]