[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Liptovskom Mikuláši – Okoličnom si pripomenuli výročie likvidácie kláštorov
P:3, 18. 04. 2024 10:01, DOMFoto: Archív KPVS


Bratislava 18. apríla (TK KBS) Konfederácia politických väzňov Slovenska si 16. apríla 2024 v kláštore Kongregácie školských sestier sv. Františka v Liptovskom Mikuláši – Okoličnom pripomenula 74. výročie likvidácie kláštorov, keďže aj z Okoličného boli v apríli 1950 vyvezení františkáni.

Na úvod bola zapálená sviečka na pamiatku rehoľníkov, ktorí sa tohto výročia nedožili. Predseda KPVS Peter Sandtner pri tejto príležitosti odovzdal Medailu KPVS za utrpenie, spôsobené komunistickým režimom Zoltánovi Kucbelovi z Liptovského Mikuláša, ktorý bol v noci z 13. na 14. apríla 1950 ako klerik vyvezený z kláštora tešiteľov v Zlatých Moravciach do centralizačného kláštora v Podolínci.

Po jeho svedectve si Ján Šeďo zaspomínal na svojho uja, kňaza Bohuslava Pikalu z Bobrovca, ktorý prežil likvidáciu kláštora vincentínov v Banskej Bystrici, následne sa pokúsil o tajné štúdium teológie, za čo bol dlhé roky väznený v Jáchymove. O vyvezení školských sestier sv. Františka zo Žiliny do centralizačného kláštora v Kláštore pod Znievom hovorila sr. Petra Mária Mendrošová, OSF.

Spomienky na uväznenie školských sestier sv. Františka vo väznici v Žiline v roku 1983 predniesla sr. Viliama Štefánia Mihalusová, OSF. Doplnila ich sr. Etela Ocilková, OSF, ktorá zdôraznila, že po vyvezení do Čiech sa museli prekvalifikovať z učiteliek na zdravotné sestry, keďže po ťažkej práci v textilných továrňach boli určené na prácu v ústavoch pre ťažko postihnutých.

Na záver sa prihovoril františkán P. Tadeáš Mikuláš Král, OFM, ktorý si pamätá františkánov v Okoličnom, kam chodieval na Porciunkulu pešo z rodnej Hrboltovej a tam sa rodilo jeho povolanie. V kňazskom seminári v Bratislave bol spolužiakom P. Pikalu, kam sa obaja dostali až neskôr, v čase politického uvoľnenia. Svoj príhovor zakončil modlitbou za zosnulých rehoľníkov a reholníčky.

Na záver staršie sestry zaspievali pieseň „Mária, ochrana“, ktorú spievali aj počas internácie a program vyvrcholil svätou omšou v kláštornej kaplnke, ktorú celebroval T. M. Král.  Program sa mal pôvodne konať v kláštornej zahrade, kvôli nepriaznivému počasiu sa napokon uskutočnil v interiéri kláštora.

Videozáznam

TK KBS informoval Peter Sandtner ( TK KBS, psa, ml; pz ) 20240418016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]