Bogota 16. apríla (VaticanNews) Vo veku 91 rokov zomrel v pondelok kolumbijský kardinál Pedro Rubiano Sáenz, emeritný biskup Bogoty.
Kardinál bol arcibiskupom hlavného mesta a dlhoročným predsedom episkopátu svojej krajiny koncom 90. rokov a začiatkom roka 2000. Ján Pavol II. mu v roku 2001 udelil kardinálsky biret. Vymenovaný za biskupa Pavlom VI. v roku 1971 vo veku iba 38 rokov, dal kolumbijskej cirkvi novú postavu pastiera pozorného na otrasy vo svojej krajine, v ťažkých a krvavých desaťročiach vnútornej vojny medzi vládou a milíciami Farc a Eln a boja medzi kartelmi obchodujúcimi s drogami.
Služba kardinála Pedra Rubiana Sáenza, ktorý sa narodil v Cartagu v roku 1932, sa začala ako mladého seminaristu v seminári v Popayáne a ako študenta teológie na kanadskej univerzite Laval de Québec. Pohyboval sa po kontinente medzi severom a juhom, aby sa špecializoval na katechézu a sociálnu náuku Cirkvi až do svojho vysvätenia v Cali v roku 1956.
Práca pre pokoj na vidieku
Jeho prvé pastoračné skúsenosti ho formovali na viacerých frontoch. Bol farárom, založil dve farnosti, bol ekonómom a biskupským vikárom, kým z Ríma neprišlo vymenovanie za biskupa v Cúcute. Arcibiskupom sa stal v roku 1983 a vo februári 1995 bol povolaný viesť arcidiecézu Bogota. Počas týchto rokov sa znásobili jeho záväzky v rámci kolumbijského episkopátu, ktorého sa neskôr stal podpredsedom a potom predsedom v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach, v rokoch 1990 až 1996 a potom v rokoch 2002 až 2005.
Kardinál – Ján Pavol II. ho medzitým v roku 2001 vymenoval za kardinála – zintenzívnil svoju činnosť na upokojenie situácie v krajine a jeho znepokojené vyhlásenia nezriedka zaznievajú v súvislosti s násilnými vrtákmi v správach. „Sme zarmútení a znepokojení,“ povedal v roku 2005, „kriminálnymi činmi, ktoré sú zaznamenávané každý deň: vraždy, násilné úmrtia, cielené atentáty v mestách, zabíjanie mladých ľudí na štadiónoch, bitie a násilie voči nevinným deťom... všetky krvavé udalosti,“ ktoré nás „zaraďujú medzi krajiny, kde sa najmenej rešpektuje ľudský život.“
Za posledných niekoľko rokov
V minulosti sa venoval aj fenoménu migrácie prostredníctvom svojej práce v Medzinárodnej katolíckej komisii pre migráciu a utečencov a jeho pastoračná činnosť ho viedla k založeniu Arcidiecéznej potravinovej banky, ktorá každoročne prináša úžitok tisícom ľudí. Od mája 2003 do júla 2007 pôsobil ako predseda ekonomického výboru CELAM a v roku 2010 sa stal emeritným biskupom Bogoty.
Alessandro De Carolis – VaticanNews