[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ADOS Charita v Bratislave hľadá na ošetrovanie doma nových klientov
P:3, 12. 04. 2024 14:05, DOMFoto: Archív Bratislavskej arcidiecéznej charity


Bratislava 12. apríla (TK KBS) Ak je váš blízky dlhodobo chorý a imobilný, alebo vy sám ste, napríklad, po akútnom úraze a potrebujete ošetrovateľskú starostlivosť v domácom prostredí na území hlavného mesta, môžete využiť službu ADOS Charita. Bratislavská arcidiecézna charita, ktorá Agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti prevádzkuje, aktuálne prijíma nových klientov.

Bratislava, ADOS, charita

Sedemdesiatnička Emília z Petržalky má viacero diagnóz. Je pripútaná na lôžko. Po vážnom zhoršení zdravotného stavu bola hospitalizovaná v nemocnici, kde jej museli amputovať nohu. Dnes je už doma, vo svojom byte, no ostáva plne závislou od starostlivosti svojej láskavej dcéry Marty.

„Prvá informácia, nech sa obrátim na ADOS-ku, prišla z nemocnice. Potom som takúto službu hľadala v zoznamoch na internete. Našla som ADOS Charita, zavolala som manažérke služby a tá mi dala kontakt na sestru, ktorá prišla na prvú obhliadku. Veľmi šikovne urobila, čo bolo potrebné a všetko mi vysvetlila,“ spomína Marta.

V starostlivosti o mamu zvolila Marta profesionálnu a odbornú službu, pretože ošetrovanie závažných rán je pre ňu náročné. „V prvom rade, ja osobne nemusím ošetrovať väčšie rany, takže ma to odbremenilo. Sestra ADOS Charita sa tomu rozumie a pekne to urobí. Vo všetkom mi vychádza v ústrety, poradí mi v užívaní liekov, ošetrovaní, tiež ma informuje ako liečba u mamy pokračuje, čo je potrebné urobiť, čo bude nasledovať. Službu ADOS Charita vrelo doporučujem.“

Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti – ADOS CHARITA, ktorú prevádzkuje Bratislavská arcidiecézna charita, poskytuje komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť o klientov všetkých vekových kategórií na území mesta Bratislava. Ošetrovateľské služby zabezpečujú kvalifikované zdravotné sestry s praxou na lôžkových oddeleniach, v domácom prostredí pacienta.

O chorú a imobilnú pacientku z Petržalky sa aktuálne stará sestra Anna Dobročková z Bratislavskej arcidiecéznej charity: „Návšteva klienta záleží od stavu pacienta, pokiaľ starostlivosť vyžaduje každý deň, tak sa chodí každý deň, niekedy stačí dvakrát do týždňa.“ Sestra navštevuje pacienta v domácnosti na základe ordinácie ošetrujúceho lekára.

„Ošetrovateľská starostlivosť je určená imobilným pacientom, ktorí kvôli zdravotnému stavu nemôžu dochádzať na ošetrenie do ambulancie, pacientom po hospitalizácii, pacientom, ktorí potrebujú ošetrenie, ale nie je nutné, aby boli hospitalizovaní na lôžkovom oddelení, pri akútnych ochoreniach bez potreby hospitalizácie, rizikovým a chronicky chorým pacientom (napr. diabetikom, pacientom s onkologickým ochorením, pacientom so srdcovo-cievnym ochorením a pod.), pacientom v terminálnom štádiu ochorenia,“ informuje manažérka ADOS Charita Margita Orichelová z Bratislavskej arcidiecéznej charity.

Ošetrovanie chorého v domácom prostredí, na základe odporúčania ošetrujúceho lekára, je plne hradené zdravotnou poisťovňou (Všeobecná zdravotná poisťovňa, UNION, Dôvera), znamená to teda, že klient má službu ZADARMO.

Čo patrí medzi ošetrovateľské úkony sestry ADOS Charita?

- ošetrovanie rán, preležanín (dekubitov) a vredov predkolenia
- základná ošetrovateľská rehabilitácia
- ošetrovanie stómií
- podávanie injekcií
- odber biologického materiálu (krv, moč, tampóny, stolica)
- odborný nácvik potrebných výkonov pri starostlivosti o chorého doma
- iné výkony podľa ošetrujúceho lekára

Odborné ošetrovanie chorých či imobilných pacientov, najmä vo vyššom veku, priamo v domácom prostredí, môže mať významný vplyv na proces uzdravovania človeka. Potvrdzujú to aj slová sestry Aleny Dobročkovej, ktorej samu motivuje práve spätná väzba od pacientov: „Posúvajú ma vpred vyliečení pacienti a spätná väzba rodiny už počas procesu liečenia. Keď vidíte, že sú radi, že prídete, že sa vám podarí vyliečiť ranu alebo postaviť človeka na nohy po nejakom úraze. Pošlú vám prianie na meniny, na Vianoce, sú vám vďační. Je to pekná práca.“

Kontakty ADOS Charita Bratislavskej arcidiecéznej charity

Adresa: ADOS Charita, Heyduková 14, Bratislava

Manažérka ošetrovateľskej starostlivosti ADOS Charita, Mgr. Margita Orichelová, MPH (Mobil: +421 904 062 054 / Email: ados@charitaba.sk)

TK KBS informovala Mária Hvozdíková( TK KBS, mh, ml; pz ) 20240412032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]