[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jarné zhromaždenie COMECE bude v Poľsku, KBS zastúpi biskup Haľko
P:3, 12. 04. 2024 11:50, ZAHFoto: Vatican Media


Poľsko 11. apríla (TK KBS) Delegáti biskupských konferencií Európskej únie sa 17. – 19. apríla 2024 zídu v poľskej Łomži na jarnom plenárnom zhromaždení COMECE. Pri príležitosti 20 rokov od veľkého rozšírenia EÚ sa zhromaždenie bude zaoberať hlasmi strednej a východnej Európy vo svetle nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Biskupov Slovenska zastúpi delegát Konferencie biskupov Slovenska pri COMECE Mons. Jozef Haľko, ktorý je zároveň predsedom Komisie COMECE pre migrantov a utečencov.

V programe zhromaždenia sú tri hlavné zasadnutia, ktoré sa zameriavajú na integračný proces Európskej únie, jej vnímanie zo strany strednej a východnej Európy a budúce smerovanie v podmienkach geopolitických výziev.V stredu 17. apríla sa biskupi budú zaoberať úspechmi a výzvami integrácie do EÚ za pomoci Jána Figeľa, člena správnej rady Európskeho inovačného a technlogického inštitútu a bývalého osobitného vyslanca pre podporu FoRB mimo EÚ, ako aj hlavného vyjednávača v prístupovom procese Slovenska do EÚ.

Vo štvrtok budú biskupi v špeciálnom paneli diskutovať o vnímaní EÚ z pohľadu strednej a východnej Európy s Alojzom Peterlem, bývalým predsedom vlády Slovinska. V tento deň zhromaždenie prijme Mons. Stanislav Gądecki, arcibiskup Poznane a bývalý predseda Poľskej biskupskej konferencie. V piatok 19. apríla si biskupi vypočujú Tomáša Halíka, profesora sociológie na Karlovej univerzite v Prahe a zároveň prezidenta Českej kresťanskej akadémie. Počas tohto zasadnutia s ním biskupi nadviažu dialóg, v ktorom sa budú zaoberať pohľadom strednej a východnej Európy na budúcnosť Cirkvi a kresťanstva v Európe. Hostiteľom zhromaždenia je Janusz Stepnowski, lomžský biskup a poľský biskupský delegát pri COMECE.

Zdroj: COMECE( TK KBS, com, ml; pz ) 20240412024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]