[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynulo desať rokov od úmrtia biskupa Jána Hirku
P:3, 10. 04. 2024 09:28, DOM



Foto: ISPB


Prešov 10. apríla (TK KBS) V stredu 10. apríla si pripomíname 10. výročie od úmrtia gréckokatolíckeho prešovského biskupa Jána Hirku. Biskup Hirka zomrel 10. apríla 2014 vo veku 90 rokov.

Život zosnulého otca biskupa Jána Hirku bol úzko spätý s osudmi prenasledovanej Gréckokatolíckej cirkvi v totalitnom režime. Prežil prenasledovanie, väzenie a nútené práce v hlbinnej bani.

Po prepustení z väzenia mal zakázaný pobyt na východnom Slovensku. Pracoval na strednom Slovensku v manuálnych prácach. Do prešovského rodného kraja sa mohol vrátiť až v roku 1965. Po povolení činnosti Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 ho pápež Pavol VI. vymenoval za ordinára Gréckokatolíckej cirkvi v Československu a túto službu biskup Hirka vykonával až do konca roku 1989.

Biskup Hirka bol prvým vymenovaným a vysväteným biskupom po Nežnej revolúcii. Biskupskú vysviacku prijal z rúk kardinála Jozefa Tomka 17. februára 1990 v Prešove. Ako siedmy sídelný prešovský biskup sa tak stal priamym nástupcom po blaženom biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Počas svojej biskupskej služby sa zosnulý biskup Ján Hirka zaslúžil o doriešenie majetkovoprávneho vysporiadania medzi Gréckokatolíckou a Pravoslávnou cirkvou.

Obnovil činnosť Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty a kňazského seminára, organizoval a zabezpečoval obnovu zdevastovaných sakrálnych objektov v celom biskupstve, postaral sa o opravu biskupskej rezidencie. Zosnulý biskup Ján Hirka obnovil pôsobenie Gréckokatolíckej charity. Bol iniciátorom Festivalov gréckokatolíckych speváckych zborov, ktoré postupne nadobudli medzinárodný charakter.

Počas jeho pôsobenia na prešovskom biskupskom stolci navštívil v roku 1995 svätý Ján Pavol II. Katedrálu sv. Jána Krstiteľa a na priestranstve pred mestskou športovou halou sa modlil s veriacimi akatist k Presvätej Bohorodičke. Biskup Hirka úspešne viedol proces blahorečenia biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý bol blahorečený v Ríme 4. novembra 2001, a počas jeho pôsobenia bola ukončená aj eparchiálna fáza procesu blahorečenia prešovského pomocného biskupa Vasiľa Hopka. Biskup Hirka bol veľkým ctiteľom Panny Márie. Ako zvykol často vravieť, pomoc Presvätej Bohorodičky pociťoval počas celého svojho života.
Otec biskup Hirka je pochovaný vo svojom rodisku v Abranovciach pri Prešove. V novembri 2023, pri príležitosti jeho nedožitých 100. narodenín, sa v jeho rodnej obci konala spomienková slávnosť, počas ktorej bola na priečelí miestneho chrámu odhalená pamätná tabuľa venovaná pamiatke tohto veľkého rodáka a v centre obce zasa busta s jeho podobizňou.

Zdroj: ISPA



( TK KBS, ispa, pz; kj ) 20240410015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]