[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 12. 2024   Meniny má 2. sviatok vianočný; Štefan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odborníci z celého sveta vyzvali na všeobecný zákaz náhradného materstva
P:3, 08. 04. 2024 09:20, ZAH

Rím 8. apríla (VaticanNews) Hnutie „Casablanská deklarácia“, ktoré sa zaviazalo postaviť túto prax mimo zákon, sa zúčastnilo na dvojdňovom stretnutí v Ríme. Cieľom je požiadať vlády na celom svete o regulačné opatrenia na medzinárodné stíhanie náhradného materstva. Medzi hosťami bola aj Olivia Maurelová, ktorá priniesla svedectvo o svojej dramatickej skúsenosti dievčaťa narodeného prostredníctvom náhradného materstva.

Globálny rozmer náhradného materstva si vyžaduje medzinárodnú reakciu a nadnárodný dohovor: to by bol jediný účinný prístup na definitívne zrušenie tejto praxe, ktorá mení matky a deti na tovar. Vychádzajúc z tohto predpokladu, 3. marca 2023 stovky odborníkov zo všetkých oblastí – právnikov, lekárov, psychológov a filozofov – zo 75 rôznych krajín sveta vypracovali a podpísali „Casablanskú deklaráciu“ s cieľom vyzvať na vytvorenie zmluvy, ktorá by medzinárodne zakázala náhradné materstvo tzv. GPA (Gestation for Others). Len niečo vyše roka po svojom vzniku sa hnutie, ktoré stojí za Casablancskou deklaráciou, sa stretlo 5. – 6. apríla v Ríme na Univerzite LUMSA, aby zhodnotilo toto úsilie o dôstojnosť žien a detí. Ide o etapu dlhodobej iniciatívy, v rámci ktorej sa aj mnohé rodinné združenia a feministické skupiny angažujú v politickej a právnej oblasti s cieľom vytvoriť nový medzinárodný právny rámec pre zákaz prenájmu maternice.

Talianska legislatívna iniciatíva

Výber Ríma ako miesta konania tejto druhej konferencie je symbolický, pretože taliansky parlament už v poslaneckej snemovni schválil návrh zákona, ktorý stíha praktiky náhradného materstva, aj keď sú vykonávané v zahraničí; text sa čoskoro dostane na konečné schválenie do senátu. Ide o jednu z prvých regulačných iniciatív tohto druhu na svete. Preto sa dnes ráno uskutočnila diskusia talianskych poslancov zo všetkých politických strán, ktorí bojujú proti tehotenstvu pre iné osoby.

Svedectvo Olívie Maurel

Olivia Maurelová je francúzska aktivistka, ktorá sa sama narodila prostredníctvom náhradného materstva. Vo štvrtok sa súkromne stretla s pápežom Františkom vo vatikánskom Apoštolskom paláci. Tridsaťdvaročná Francúzka, dnes už matka a manželka, sa podelila o svoju osobnú skúsenosť, aby upozornila na etické limity náhradného materstva a varovala pred rýchlo sa rozvíjajúcim biznisom, ktorý podľa odhadov odborníkov z Casablanskej deklarácie mal v roku 2022 celosvetovú hodnotu 14 miliárd eur. Aktivistka Maurelová spomínala najmä na problémy, ktorú zažila ako dieťa v dôsledku traumy zo syndrómu opustenia. „Deväť mesiacov ma matka živila a nosila vo svojom lone,“ vysvetlila, „potom, len čo som sa narodila, ma okamžite vložili do inkubátora a neskôr mi povedali, že hľadám svoju matku, ktorej tiež zakázali dojčiť ma“.

Olívia Maurelová potom hovorila o svojich psychických problémoch, ktoré ju viedli k závislostiam a o potrebe autentických medziľudských vzťahov v tínedžerskom veku. V roku 2021 potom pocítila potrebu podstúpiť test DNA, aby zrekonštruovala to, čo nazýva „svojou históriou“; pritom zistila, že má brata v New Yorku. „Táto cesta ma priviedla k doplneniu mojej skladačky,“ povedala, „pocítila som úľavu, dokonca aj pocit hnevu, keď som myslela na to, ako veľmi môže táto prax ublížiť iným deťom.“

Stretnutie s pápežom

V rozhovore pre Vatican News aktivistka zdôraznila, že ona, hoci ateistka, sa chcela stretnúť s pápežom nie ako s náboženskou osobnosťou, ale ako s hlavou štátu a predovšetkým ako s morálnym hlasom po jeho dôraznom verejnom apeli v príhovore veľvyslancom pri Svätej stolici 8. januára, v ktorom pápež František odsúdil „prax náhradného materstva, ktorá vážne poškodzuje dôstojnosť žien a detí“. Olívia Maurelová sa pápežovi poďakovala týmito slovami: „Veľmi nás podporil, je to človek s veľkým srdcom, s láskavým duchom, je to skutočne výnimočný človek a zároveň veľmi skromný. Žartoval s nami a chcel mi pripomenúť, že aj v ťažkých situáciách si musíme vždy zachovať dobrú náladu. Bolo to neuveriteľné“.

Prínos rodinných združení

Dva dni v Ríme rozhodujúcim spôsobom oživili aj rodinné združenia. V auditóriu univerzity boli prítomní Vicenzo Bassi z Federácie katolíckych rodinných združení v Európe (FAFCE) a Adriano Bordignon z Talianskeho fóra rodín, ktorí „chceli podporiť túto iniciatívu v Casablance, pretože sa týka rodín už od ich zrodu, otázka života, daru, starostlivosti a bezplatnosti je zásadná, ochrana detí a matiek je základom“. Vincenzo Bassi ako právnik zasa poukázal na to, že exponenti všetkých náboženských, politických a sociálnych tradícií chcú ukázať, že neexistuje verejná mienka, ktorá by podporovala praktizovanie náhradného materstva. „Snažíme sa dostať na vrchol tým, že začneme zdola,“ povedal Vincenzo Bassi, „tým, že povieme, že nikto nikdy nebude môcť tvrdiť, že existuje právo mať deti. Byť rodičom je služba a dar v prospech rodiaceho sa života.

Porovnanie medzi poslancami

Dopoludňajšie zasadnutie sa skončilo diskusiou za okrúhlym stolom medzi mnohými poslancami z celého talianskeho politického spektra. Elena Bonettiová poukázala na to, že v talianskom právnom systéme neexistuje právo na dieťa, zatiaľ čo Simonetta Martoneová vyzvala na parlamentnú diskusiu o etických, a nie len technických otázkach praxe GPA. Luana Zannellová zasa zdôraznila, že je potrebné „uzdraviť“ tento prístup, ktorý drží pohromade veľa citlivých oblastí, a že technoveda riskuje rozmetanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Nakoniec Valeria Valenteová zdôraznila neľudské zmluvné ustanovenia, ktoré sú základom zmlúv podpísaných náhradnými matkami. Všetci sa zhodli na potrebe medzinárodného dohovoru, ktorý by ich zrušil.

Marco Guerra – Vatikán
Preklad Martin Jarábek



( TK KBS, VaticanNews, mg, mj, ml; pz ) 20240408021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]