[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS Rómom: Zo srdca si prajem, aby Cirkev bola pre vás domovom
P:3, 07. 04. 2024 17:00, DOMBratislava 7. apríla (TK KBS) Zo srdca si prajem, aby aj Cirkev na Slovensku bola pre vás skutočným domovom, píše k Medzinárodnému dňu Rómov (8. apríla) Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Jeho vyjadrenie prinášame v plnom znení.

___

Drahí priatelia!

Medzinárodný deň Rómov je spomienkou na vaše sebaurčenie a je tiež príležitosťou na oslavu jedinečnosti a bohatstva, ktoré si nesiete vo svojej kultúre, histórii a tradíciách. Ste pozvaní rozvíjať dary, ktoré ste dostali, aby ste pre svoje okolie a našu krajinu boli povzbudením a skutočným obohatením. Ste súčasťou Cirkvi a zároveň Cirkev je tu pre vás, pomáha vám cez mnohých ľudí – misijno-pastoračných či komunitných pracovníkov, dobrovoľníkov, učiteľov alebo ľudí z neziskového sektoru – realizovať svoje sny a plány do budúcnosti. Prijmite podanú ruku a vykročte, ako to už urobili mnohí pred vami, na cestu sebarealizácie. Dobre vieme, že plnú slobodu a naplnenie nám dá jedine Ježiš. Prosme dnes spoločne o dar živej viery pre každého z vás, vaše rodiny, aby ste v Bohu našli svoju najhlbšiu ľudskú dôstojnosť a mali ochotu dať sa ním vnútorne obnoviť.

Aj pápež František vám 14. septembra 2021 počas svojej návštevy na Luníku IX v Košiciach pripomenul, že Cirkev je vaším domovom. Prial si, aby ste sa „vždy cítili v Cirkvi ako doma a nikdy sa nebáli v nej žiť“.

Zo srdca si prajem, aby aj Cirkev na Slovensku bola pre vás skutočným domovom, v ktorom môžete žiť rovnoprávne a kde budete individuálne posudzovaní podľa svojich skutkov, nie podľa pôvodu či farby pleti.

Ďakujem všetkým nenápadným a v očiach mnohých neviditeľným obetavým pracovníkom, ktorí svojou tichou prácou prinášajú potrebnú zmenu do segregovaných lokalít. Uvedomujem si, že vaša práca potrebuje viac povšimnutia a podpory aj od štátu. Aj vám Svätý Otec adresoval slová povzbudenia:

„Pokračujte na tejto ceste, ktorá nevytvára ilúziu, že môže dať všetko a hneď, ale je prorocká, pretože zahŕňa najmenších, buduje bratstvo, zasieva pokoj. Nebojte sa vyjsť v ústrety marginalizovaným. Zistíte, že idete v ústrety Ježišovi. On vás očakáva tam, kde je krehkosť, nie pohodlie; kde je služba, nie moc; kde ide o vtelenie sa a nie o potešenie. Tam je on.“

Všetkých vás pozývam, aby ste prekonali strach, rany minulosti a pokračovali v budovaní vzájomnej dôvery.

Ďakujem vám. Palikerav!

Mons. Bernard Bober
košický arcibiskup metropolita
predseda Konferencie biskupov Slovenska

-

K správe bolo vydané AUDIO ( TK KBS, bb, ml; pz ) 20240407003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]