[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Gallagher: Svätá stolica buduje mosty aj tam, kde iní vidia rozpory
P:3, 05. 04. 2024 09:17, ZAHFoto: Vatican Media


Panama 5. apríla (VaticanNews) Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Gallagher pri príležitosti osláv stého výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov navštívil v dňoch 1. – 4. apríla Panamu.

Návšteva sa začala zastávkou v meste Darién a v centre Lajas Blancas, ktoré prijíma migrantov, ktorí prežili prechod cez džungľu na kolumbijských hraniciach. Mons. Gallagher sa následne stretol s prezidentom republiky Laurentinom Cortizom Cohenom a ministerkou zahraničných vecí Janou Tewaney Mencomo.

Ako sa uvádza v spoločnom komuniké, okrem iného potvrdili pevnú vôľu „spolupracovať na duchovnom a materiálnom blahu ľudskej osoby“, vytvoriť „bilaterálne mechanizmy“ na uznanie právnej subjektivity cirkevných subjektov, „posilniť spoluprácu“ v oblasti duchovnej a sociálnej pomoci migrantom.

V stredu 3. apríla predniesol Mons. Gallagher na Univerzite Santa Maria La Antigua prednášku, ktorá bola celá zameraná na „dôležité aspekty“ diplomacie Svätej stolice. „Spoločnosť a medzinárodné spoločenstvo si musia odložiť tmavé okuliare, ktoré môžu spôsobovať ľahostajnosť, aby mohli čeliť množstvu kríz, ktoré ju dnes postihujú, od ozbrojených konfliktov a humanitárnych katastrof až po degradáciu životného prostredia a klimatické zmeny.“ 

Svätá stolica má „osobitnú úlohu“, keď rieši „kultúrne a náboženské konflikty na celom svete“ bez akýchkoľvek ambícií, ale naopak, osvojuje si zásady, ktoré uprednostňujú „blaho celého ľudstva, ochranu ľudskej dôstojnosti a podporu trvalého mieru“, pripomenul Mons. Gallagher. Pápežova autorita, hoci sa jeho „politická úloha“ časom zmenila, je naďalej uznávaná „formálne a diplomaticky“, čo mu umožňuje vykonávať svoju úlohu prostredníctvom „osobnej interakcie so svetovými lídrami a jeho vplyvu na duchovné a morálne svedomie“, uviedol.

Arcibiskup Gallagher vymenoval princípy, ktoré presadzuje pápež a jeho magistérium, ako aj jeho výzvu, aby k zmene postoja nazývanú „kultúrou stretnutia“. Uprostred mnohých stretnutí vo štvrtok v panamskej katedrále predsedal Mons. Gallagher svätej omši a stretol sa s katolíckou komunitou. 

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20240405015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]