Vatikán 2. apríla (VaticanNews) Od dnešného dňa, 2. apríla, prináša Vatikánsky rozhlas – VaticanNews správy v ďalšom, v poradí už 53. jazyku. Je ním indický jazyk kannada, ktorým hovorí 35 miliónov ľudí v štáte Karnatáka. Ide o výsledok spolupráce medzi Dikastériom pre komunikáciu a arcidiecézou Bangalúr.
„Teším sa zo spustenia týchto stránok v jazyku kannada,“ uvádza arcibiskup Bangalúru Peter Machado. „Správy o pápežovi, Vatikáne, univerzálnej Cirkvi a svete budú pre miestnu Cirkev v Karnatáke veľmi zaujímavé a dôležité. Ďakujem nášmu milovanému Svätému Otcovi, pápežovi Františkovi, za jeho neustály dôraz na synodalitu a prinášanie Cirkvi na periférie. Veriaci budú mať iste úžitok z čítania týchto článkov a neskôr, keď to bude možné, aj z ich prenosu prostredníctvom audio/video produkcie. Som si istý, že naše Komunikačné centrum arcidiecézy Bangalúr priblíži univerzálnu Cirkev ľuďom.“
„K jazykom, ktorými hovorí Vatican News, pribudol jeden nový. Je to starobylý, a predsa živý jazyk,“ zdôrazňuje prefekt Dikastéria Svätej stolice pre komunikáciu Paolo Ruffini. „Je živý rovnako ako katolícka komunita, ktorá nám pomáha v tomto malom veľkom počine – hovoriť jazykom 35 miliónov Indov. Je to prejav úcty k ich kultúre. Služba autentickej komunikácii. Je to spôsob ako spoločne kráčať – krok za krokom. Určite je to aj námaha, ale ako hovorí kannadské príslovie ಕೈ ಕೆಸರಾದರೆ ಬಾಯಿ ಮೊಸರು, úsilie sa vždy oplatí.“
Ako uvádza Andrea Tornielli, edičný riaditeľ vatikánskych médií, „rozhodnutie pridať jazyk kannada k 52 už existujúcim vo Vatikánskom rozhlase – Vatican News, aby sme prinášali pápežovo slovo v materinskom jazyku miliónov Indov, potvrdzuje naše povolanie slúžiť rímskemu biskupovi a cirkvám, ktoré tvoria univerzálnu Cirkev. V čase, ktorý charakterizujú ťažkosti a neistota, vojny a násilie, je potešujúce, že Cirkev vydáva svedectvo o spoločenstve a komunikácii, čím posilňuje putá medzi Rímom a svetom.“
Vedúci Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News Massimiliano Menichetti zdôrazňuje: „Dych Cirkvi je nádherný. Pred 93 rokmi pápež Pius XI. poveril Guglielma Marconiho vybudovaním Vatikánskeho rozhlasu, aby prinášal svetu nádej, aby šíril kresťanské hlásanie, aby budoval Kristovu Cirkev. V 90. rokoch 20. storočia sa vlny pápežovho rozhlasu dostali do Vietnamu, toto ohlasovanie vytvorilo tzv. „rozhlasových kresťanov“, novú živú Cirkev. Dnes nám nové technológie (vlny, satelity, internet) ponúkajú mnoho možností, ako priniesť Dobrú zvesť často zranenému svetu. Jazyk kannada je ďalším príkladom životaschopnosti a bratstva a naším želaním je pokračovať v utkávaní týchto ciest v zodpovednosti a jednote.“
Spracovala Zuzana Klimanová